Connect with us

Entertainment

68 vjet në burg, i moshuari gjen një botë krejt tjetër pasi fiton lirinë

Published

on

I mituri i cili ka qëndruar më gjatë pas hekurave, në historinë e Shteteve të Bashkuara, po has vështirësi të përshtatet me një botë krejt tjetër që ka gjetur, pasi fitoi lirinë.

Joseph Ligon, ishte 15 vjeç kur u burgos pasi kishte marrë pjesë në një seri grabitjesh dhe sulmesh, si pjesë e një grupi adoleshentësh, të cilët vranë edhe dy persona në Filadelfia në vitin 1953. Por edhe pse ai pretendonte se nuk kishte kryer asnjërën prej vrasjeve vetë, u dënua me burgim të përjetshëm. Më 11 shkurt, 68 vjet më pas, ai u la më në fund i lirë.

Pjesa më e madhe e të njohurve të 83-vjeçarit tanimë nuk jetojnë më, por autoritetet e një organizate që merret me integrimin e personave të burgosur në moshë të mitur, por përpiqen që të lehtësojnë këtë fazë tranzitore për të.

“Zoti Ligon është tepër i mahnitur me mënyrën sesi ka ndryshuar Filadelfia dhe bota”, thotë Eleanor Myers, pjesëtare e organizatës. “I mungojnë familjarët që nuk janë më”.

Rruga për lirimin e tij u hap në vitin 2012, kur Gjykata Supreme Amerikane vendosi që dënimi me burgim të përjetshëm i të miturve ishte jokushtetues. Fillimisht Ligon fitoi mundësinë që të aplikonte për t’u liruar me kusht, por ai refuzoi, duke thënë për një gazeta lokale, “Philadelphia Inquirer”, se ajo nuk ishte liri.


Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Qyteti më i ftohtë në botë

Published

on

Qyteti më i ftohtë në botë, Jakuc shënoi një rekord të ri, me temperatura nën minus 40 gradë për thuajse dy muaj rresht. Ky qytet rus që është shtëpi e rreth 300 mijë banorëve, është njëkohësisht qyteti më i madh në botë i ndërtuar mbi acar të përhershëm. Por këto temperatura të ulëta janë normale për banorët. Vetëm nëse temperaturat shkojnë në minus 50 ose minus 55 gradë, mbyllen kopshtet dhe shkollat. Jakuc është qyteti më i ftohtë mbi tokë, ndërsa fshati fqinj, Ojmjakon konsiderohet si vendi më i ftohtë i banuar ndonjëherë. Ojmjakon njihet si “Poli i të ftohtit”, me acar prej minus 77.2 gradë celsius, ku jetojnë rreth 500 banorë.

Continue Reading

Entertainment

Pamje mahnitëse, qyteti rus i mbuluar me akull dhe borë

Published

on

Disa vendbanime të qytetit Vorkuta në Republikën Komi të Federatës Ruse, janë shndërruar në qyteza fantazmë, ndërsa të kapluar nga bora dhe akulli mahnisin me pamjen, transmeton Anadolu.

Vorkuta ishte një ndër qytetet më të rëndësishme në fushën e minierës gjatë periudhës së Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike (BRSS).

Ndërsa pas shpërbërjes së BRSS-së zonat e qytetit Vorkuta filluan të përjetojnë ditë të vështira në fushën e minierës.

Gjithashtu edhe moti jashtëzakonisht i ftohtë në rajon me temperatura deri në minus 50 gradë dhe papunësia kanë shkaktuar migrim.

Migrimi që ndodh gati çdo vit, pas vitit 2013 disa vendbanime i ka shndërruar në qyteza fantazmë.

Në rajonin Sementnozavodsky, në largësi prej 19 kilometrash nga qendra e qytetit Vorkuta, sipërfaqet e brendshme dhe të jashtme të apartamenteve të braktisura, dyshemetë, shkallët dhe kutitë e postës, ishin të mbuluara me akull.

Gjithashtu edhe makinat në një kantier në largësi prej 5 kilometrash nga Vorkuta, u mbuluan me borë.

Continue Reading

Entertainment

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Published

on

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi me një përvojë negative kur në aeroport na thonë se nuk lejohet të kalojmë me atë sasi ushqimi, transmeton Bright Side.

Sidoqoftë, ne mund ta shmangim këtë problem nëse mësojmë paraprakisht për rregulloret e sigurisë ushqimore. Nëse ne i neglizhojmë, ushqimi ynë i çmuar mund të të dhurohet, ose madje edhe të digjet.

Mund të dhurohet.

Ushqimi i kapur në doganë zakonisht hidhet në disa mënyra. Sidoqoftë, për të shmangur humbjen e ushqimit të mirë, aeroportet mund ta dhurojnë atë në bankat e ushqimit.

Mund të futet në mulli.

Në shumicën e rasteve, ushqimi konfiskohet në doganë për të parandaluar përhapjen e sëmundjeve të caktuara ushqimore, të cilat mund të jenë të rrezikshme për bimët apo edhe kafshët nga ai vend. Frutat dhe perimet shpesh hidhen dhe bluhen për të mbajtur insektet dhe viruset që të mos hyjnë aksidentalisht në një territor të huaj.

Mund të digjet.

Kur ushqimi i sekuestruar nuk është i përshtatshëm për mulli, ose në rastin e farërave që janë të ndaluara sepse ato mund të mbajnë insekte, ka të ngjarë të përdoren metoda të tjera më efektive të asgjësimit. Punonjësit e doganave e konsiderojnë djegien si një mundësi. Disa raste janë raportuar kur gështenjat digjen drejtpërdrejt për të hequr qafe ndonjë sëmundje të mundshme të lindur nga ushqimi.

The post Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport? appeared first on Alsat.

Continue Reading

Trending