Connect with us

Maqedoni

Zaev: Zgjidhja e kontesteve me Bullgarinë i takon komisioneve përkatëse

Published

on


Bullgaria nuk kërkon ndryshimin e Kushtetutës dhe nënshkrimin e një marrëveshje të re. Kryeministri Zoran Zaev tha se zgjidhja e kontesteve me Bullgarinë për gjuhën dhe personalitetet historike i takon komisioneve përkatëse.

Ne kemi marrëveshje, duhet ti zgjidhim çështjet përmes komisioneve, jemi të gatshëm edhe deklarata para jush të shkruara dhe me gojë për ti konfirmuar vlerat tona edhe nga ne edhe nga ana e tyre. Por besoj se, as që dikush kërkon, e as dikush duhet të arrijë deri tek nënshkrimi i marrëveshjes së re pasi do ta shkatërrojmë atë që ekziston, ajo që ekziston është e mirë, është ratifikuar nga të dy kuvendet, implementimi i tij pason – deklaroi Zoran Zaev, kryeministër.

Zaev refuzoi edhe një herë kërkesën e oponentit të tij politik, Mickovskit për takim liderësh.

z. Mickovsi deri më tani as nuk ka pasur qëndrim e as nuk ka hyrë në diçka me përgjegjësi për të ndihmuar për hapin historik të vendit tonë. E as tani nuk e shoh të nevojshme që ai do të ndihmojë këtë proces. Procesi udhëhiqet përmes Ministrisë për Punë të Jashtme, njerëzit bisedojnë. Ai është problem i vendosur në suaza institucionale dhe besoj se do të gjendet zgjidhje. Mundemi vetëm ta pengojmë procesin nëse në çështje të këtilla vendosim takime liderësh – u shpreh Zoran Zaev, kryeministër.

Por kreu i VMRO DPMNE-së Mickovski është i bindur se LSDM-ja dhe Zaevi së shpejti mund të nënshkruajnë marrëveshje të re Bullgarinë, me të cilën Goce Dellçev në kuptimin rajonal të fjalisë është maqedonas, ndërsa si nacionalitet është pjesëtar i nacionalitetit bullgar. Ky veprim sipas Mickovski çon në asimilimin e maqedonasve.

Nëse kjo pranohet nga ana e LSDM-së dhe e Zoran Zaevit, do të thotë asimilim i plotë i nacionalitetit maqedonas, goditje në themelet e nacionalitetit maqedonas dhe në shtetin bashkëkohor maqedonas, nënçmim plotësues. Kjo do të jetë absolutisht në përgjegjësi të tij. Vendim Qeveritar të cilën Qeveria e ardhshme e VMRO-DPMNE-së nëse do ta udhëheq unë menjëherë këtë vendim do ta prishë dhe asnjëherë nuk do ta respektojë të njëjtën – tha Hristijan Mickovski, VMRO-DPMNE.

Mickovski në një video paraqitje kërkoi nga politikanët bullgarë të mos bëjnë marrëveshje të këtillë me Zaevin.

Mefail Ismaili

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending