Connect with us

Sport

Ysaora Thibus, olimpistja që ka kaluar shumë sfida – Bota Sot

Published

on

Kur ajo filloi të merrej me skermë në moshën shtatëvjeçare në ishullin Guadeloupe të Karaibeve Franceze, Ysaora Thibus nuk guxoi kurrë të ëndërronte se do të bëhej një olimpiste.

“Unë nuk dija asgjë për këtë sport më parë. Sapo hyra në palestër mbeta e habitur se nuk e dija se për çfarë sporti bëhej fjalë”, pranon Thibus. “Të gjithë ishin me veshje të bardha, duke luftuar me njëri-tjetrin. Unë e doja me të vërtetë këtë sport dhe ndodhi që të bëhem shumë e mirë”.

Dhjetë vjet më vonë, asaj iu kërkua të bashkohej me INSEP – Instituti kryesor trajnues i Francës për atletët elitarë – i cili ka ndihmuar në zhvillimin e yllit të basketbollit Tony Parker dhe ish-tenistes numër një të botës Amelie Mauresmo. Thibus u stërvit dhe jetoi në kamp, ndërsa studionte gjithashtu për biznes. Ajo më vonë u zgjodh për ngjarjen individuale dhe ekipore të Francës në lojërat e saj të para olimpike “Londra 2012” dhe pastaj sërish katër vjet më vonë në LO “Rio 2016”. Sidoqoftë, të dy këto pjesëmarrje nuk shkuan aq mirë sa ajo shpresonte, dhe në të dyja rastet Thibus u largua pa medalje.

“Isha vërtet i zhgënjyer. Kam reflektuar shumë për këtë përvojë. Unë kam qenë në Paris për tetë vjet në atë kohë dhe kam menduar të dal nga zona ime e rehatisë,” shpjegon ajo.

E shtyrë nga zhgënjimi i saj, ajo u zhvendos në Los Angeles – SHBA – në vitin 2017 me shokun tjetër të ekipit olimpik dhe të dashurin Race Imboden për të eksperimentuar dhe për të punuar me skërmistë dhe trajnerë të tjerë.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending