Connect with us

Bota

Vala e dytë e Covid-19 prek disa vende në Evropë

Published

on


Më shumë se gjysma e rajoneve franceze janë shpallur ”zonë e kuqe”, Madridi bllokon pothuajse një milion banorë në lagjet e tyre, Britania e Madhe jep alarmin dhe evokon kufizime të reja të mundshme për qytetarët, edhe pse përjashton një bllokim të dytë, ndërkohë që Mynihu po forcon sërish rregullat kundër koronavirusit të ri, raporton ATSH.

Vala e dytë e koronavirusit po shtrin hijen e saj mbi Kontinentin e Vjetër ditë pas dite, i cili po lufton mes dëshirës për të mbajtur shkollat ​​dhe aktiviteteve prodhuese të hapura, nga njëra anë dhe nevojës për të gjurmuar dhe izoluar me shpejtësi rritjen e numrit të infeksioneve nga ana tjetër.

Në Francë janë regjistruar mbi 10 000 raste të reja çdo ditë dhe për shkak të alarmit shëndetësor, më shumë se 50 rajone janë shpallur “zona të qarkullimit aktiv të virusit”.

Një klasifikim që lejon prefektët të marrin masa shtesë për të bllokuar përparimin e armikut të padukshëm, por që nuk përkthehet të paktën për momentin në një bllokim për popullsinë si ai i përjetuar disa muaj më parë.

Shqetësimi, edhe nëse numrat janë shumë më të ulët, po rritet në Britaninë e Madhe. Sipas këshilltarëve shëndetësorë të qeverisë së Boris Johnson, nëse kthimi i rasteve nuk ndalet menjëherë, vendi mund ta gjejë veten në tetor me një nivel prej 50 000 infeksionesh dhe 200 vdekjesh çdo ditë, më shumë se 10 herë më shumë krahasuar me rreth 4 000 raste të reja të këtyre ditëve.

Ajo që është alarmante është tendenca në vende të tjera si Franca dhe Spanja, ku infeksioni nga të rinjtë ka kaluar gradualisht te brezat e vjetër dhe tani jemi duke parë një rritje të re të vdekjeve.

Profesorët Patrick Vallance dhe Chris Whitty kanë paralajmëruar masa të reja kufizuese në kontaktet sociale në pjesën më të madhe të territorit të Mbretërisë dhe Johnson ka thirrur një takim ad hoc të komitetit të urgjencës qeveritare, Cobra.

Ndërkohë, kufizimet e reja të njoftuara ditët e fundit kanë hyrë në fuqi në disa zona të Madridit. Masat prekin 850 000 njerëz: ata do të jenë në gjendje të lënë zonën e tyre vetëm për të shkuar në punë, shkollë ose për të kërkuar ndihmë mjekësore.

Edhe këtu nuk përmendet një bllokim në kuptimin e ngushtë: qytetarët do të jenë akoma në gjendje të lëvizin lirshëm në lagjet e tyre, edhe nëse parqet publike do të qëndrojnë të mbyllura dhe kafenetë dhe restorantet do të duhet të mbyllen nga ora 22:00.

Mynihu, po forcon gjithashtu kontrollin e rregullave anti-Covid. Nga e enjtja e ardhshme do të jetë e detyrueshme të përdorni maskën edhe jashtë, në disa vende në qendrën historike dhe do të ketë kufizime të ashpra në kontaktet: do të lejohen takime me jo më shumë se pesë persona.

Administrata lokale mori vendimin në dritën e rritjes së infeksioneve në kryeqytetin e landit të Gjermanisë Jugore: gjatë fundjavës u tejkalua pragu i 55,6 rasteve të reja për 100 000 banorë në 7 ditë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

G7 shton kontributin për programin global të vaksinimit – COVAX – Alsat

Published

on

Udhëheqësit e G7-ës janë zotuar të rrisin bashkëpunimin për të luftuar pandeminë dhe të shtojnë kontributin e tyre në kuadër të programit global COVAX për shpërndarjen e vaksinave kundër COVID-19. Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar pas një samiti virtual të mbajtur të premten (19 shkurt), udhëheqësit e G7-ës shpallën zotimin për ndarjen e 7.5 miliardë dollarëve.

Vendet e pasura janë nën presion për të siguruar vaksina edhe për vendet e varfëra.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka premtuar 4 miliardë dollarë ndihmë në kuadër të këtij fondi. Më 2021 do të dhurohen 2 miliardë, ndërsa gjatë dy viteve të ardhshme dy miliardë të tjera. Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se vendi i saj do të ndajë 1.2 miliardë dollarë shtesë.

“Pandemia nuk mbaron derisa të gjithë njerëzit në botë të vaksinohen”, u tha ajo gazetarëve. Edhe Bashkimi Evropian ka premtuar se do të shtojë kontributin.

COVAX është një projekt global për blerjen dhe shpërndarjen vaksinave për së paku 20 për qind të popullatës së rrezikuar në secilin vend.

Plani është hartuar për t’iu mundësuar vendeve të varfra të arrijnë hapin në vaksinim, përballë vendeve të pasura.

Vendet e G7-ës janë Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Japonia, Britania, Franca, Kanadaja dhe Italia.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, me seli në SHBA, deri më tani, të paktën 110 milionë njerëz janë infektuar me koronavirusin e ri dhe më shumë se 2.4 milionë kanë vdekur në gjithë botën.

Continue Reading

Bota

Danimarka forcon kufizimet në kufirin gjerman – Alsat

Published

on

Danimarka do të shtrëngojë kufizimet e saj në kufirin gjerman, pas rritjes së rasteve COVID-19 në një lokalitet në kufi me mbretërinë skandinave, njoftoi sot Ministria daneze e Drejtësisë.

“Për shkak të situatës epidemiologjike në Flensburg (Gjermania veriore), qeveria ka vendosur të rrisë përpjekjet e saj në kufirin Danimarkë-Gjermani, ku policia, ndër të tjera, do të mbyllë një numër vendkalimesh kufitare dhe të kalojë përmes kontrollit të kufirit të intensifikuar në mënyrë të konsiderueshme”, tha ministria në një deklaratë, raporton ATSh.

Që nga mesnata e së shtunës (ora lokale), autoritetet do të mbyllin një duzinë postash kufitare.

Në Gjermani, me të cilën mbretëria ndan gati 70 kilometra kufij tokësorë, kryetarja e Flensburgut, Simone Lange, tregoi se të gjitha infektimet e reja të zbuluara në qytetin e saj ditët e fundit, pra 80, kanë të bëjnë me variantin B.1.1.7 të virusi, që u shfaq në Britaninë e Madhe dhe që konsiderohet të jetë më ngjitës.

Si rezultat, banorët do t’u nënshtrohen kufizimeve më të ashpra me zbatimin e një ndalimqarkullimi nate nga e shtuna, fillimisht për një javë.

Continue Reading

Bota

CNN: Të harruar nga BE, vendet e Ballkanit mbështeten në vaksinën ruse dhe kineze – Alsat

Published

on

CNN i ka kushtuar një analizë të gjatë çështjes së vaksinës dhe faktit që ende nuk është shpërndarë në shumë vende të botës, duke përfshirë këtu dhe Ballkanin Perëndimor.

Në një kohë kur Mbretëria e Bashkuar po feston se 15 milionë persona kanë marrë dozën e parë, ndërsa në BE janë shpërndarë 23 milionë vaksina, shumë vende të tjera europiane nuk kanë marrë asgjë.

Kosova, Mali i Zi dhe Bosnje Hercegovina janë ende në pritje të ngarkesave të para, ndërsa në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut procesi i vaksinimit deri në këto momente ka qenë i limituar.

Vendet e Ballkanit Perëndimor konsiderohen aleatë kyçë dhe anëtarë të mundshëm në të ardhmen të Bashkimit Europian, por janë lënë jashtë nga plani i bllokut për furnizimin e menjëhershëm me vaksina.

BE ka siguruar deri në këto momente 2.3 miliardë doza vaksina dhe ka premtuar se do të ndajë disa prej tyre me vendet e tjera. Gjithashtu ka caktuar një fond prej 85 milionë dollarësh për rajonin e Ballkanit Perëndimor për të blerë vaksina në një të ardhme, por në një kohë kur shpërndarja ka qenë e ngadaltë dhe me vonesa, këto vende janë akoma në pritje.

Dhe si vende relativisht të pasura, të paktën në kontekstin global, këto vende nuk janë gjithashtu përparësi në programet e hartuara për të ndihmuar vendet më të varfra të botës.

Ato janë bërë pjesë e programit COVAX, i cili ka si qëllim të bëjë më të barabartë aksesin te vaksinat për të gjithë botën, por furnizimi i kufizuar i skemës nënkupton që fokusi i saj kryesor janë 92 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme që nuk mund të përballojnë vaksinat pa financim dhe vendet e Ballkanit Perëndimor nuk janë ndër ato. Si anëtare me vetëfinancim në COVAX, ato do të marrin 850,000 doza të vaksinave të ndryshme, por se kur këto mund të mbërrijnë është e ende paqartë.

Përballë një pritje të gjatë, Serbia mori kontrollin e situatës dhe kërkoi vaksinat diku tjetër. Kina dhe Rusia ishin gati të ndihmonin. Qeveria serbe deri në këto momente ka marrë nga Kina 1.5 milionë doza të vaksinës Sinopharm, duke e katapultuar vendin prej 7 milionë banorësh në krye të garës globale të vaksinimit. Sipas të dhënave zyrtarë rreth 1 milionë qytetarë janë vaksinuar kundër Covid-19 në Serbi që 19 janari, kur nisi dhe zyrtarisht vaksinimi.

Ditët e fundit, Serbia ka ndihmuar dhe disa nga vendet fqinje si Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi, duke iu dhënë atyre dhe disa sasi simbolike vaksinash. Ndërkohë, Bashkimi Europian ka premtuar se do ta ndihmojë rajonin me blerjen e vaksinave antiCovid, por pa dhënë detaje.

Continue Reading

Trending