Connect with us

Shendetsi

Tri mënyra për të ndihmuar në parandalimin e kancerit të pankreasit – shenjat për zbulimin e hershëm

Published

on

Kanceri i pankreasit është diçka që na intereson shumë. Sëmundja merr gati 50,000 jetë në SHBA çdo vit, por për fat të mirë, ka masa që mund të merrni për ta parandaluar atë.

Çfarë është kanceri i pankreasit?

Pankreasi është një organ në formë dardhe që qëndron prapa fundit të stomakut. Ai është i rëndësishëm për një numër funksionesh trupore. Është përgjegjës për prodhimin e hormoneve si insulina, e cila ndihmojnë trupin të shndërrojë sheqerin nga ushqimet që hamë në energji. Gjithashtu prodhon enzima tretëse dhe lëngje që na bëjnë të aftë të përthithim lëndët ushqyese nga ushqimi.

Kanceri i pankreasit ndodh kur formohen rritje kancerogjene ose tumore në indet përreth kanaleve që lëshojnë enzimat e tretjes në pankreas. Për fat të keq, sëmundja rrallë vërehet herët, pasi shpesh nuk prodhon simptoma të dukshme derisa të përhapet në zona të tjera të trupit.

Simptomat e kancerit të pankreasit

Sipas Klinikës Mayo, ka disa simptoma që duhen parë kur bëhet fjalë për kancerin e pankreasit. Ato janë:

  • Dhimbje barku që shkon në shpinë

  • Humbje e oreksit ose humbje e padëshiruar e peshës

  • Zverdhja e lëkurës suaj dhe e bardha e syve tuaj

  • Jashtëqitje me ngjyra të lehta

  • Urinë me ngjyrë të errët

  • Kruajtje e lëkurës

  • Lodhja

Si të parandaloni kancerin e pankreasit

Tani për tani, shkaku i saktë i kancerit të pankreasit nuk dihet. Sidoqoftë, ka disa faktorë rreziku për sëmundjen, disa prej të cilëve mund të zbuten me ndërhyrje dietike dhe jetese. Faktorët e rrezikut të kancerit të pankreasit përfshijnë gjëra të tilla si historia e kancerit të pankreasit në familjen tuaj, mbipesha, diabeti, pankreatiti (ose inflamacioni kronik i pankreasit), pirja e duhanit dhe pleqëria (pasi që shumica e rasteve diagnostikohen tek të rriturit mbi 65 vjeç).

Më poshtë, ne kemi përmbledhur disa këshilla për t’ju ndihmuar të parandaloni kancerin e pankreasit para se të bëhet problem.

Shikoni peshën tuaj

Studimet kanë arritur në përfundimin se indi dhjamor ndikon në rezistencën e insulinës. Po ashtu, ekspozimi ndaj përbërësve që shkaktojnë kancer në ushqime që zakonisht kontribuojnë në mbipesha si sheqeri i përpunuar gjithashtu ju vë në një rrezik më të lartë për gjendjen. Prandaj, mbajtja e peshës suaj brenda një diapazoni të shëndetshëm përmes një diete të shëndetshme dhe ushtrimeve fizike mund të ndihmojë që pankreasi juaj të funksionojë siç duhet.

Ndryshoni dietën tuaj

Një dietë miqësore me pankreasin përfshin një larmi ushqimesh të papërpunuara, të plota. Ju gjithashtu duhet të kufizoni marrjen e ushqimeve me yndyrë si mishi i kuq, ushqimet e skuqura, ushqimi i shpejtë, bulmeti me yndyrë të plotë dhe gjithçka me sheqer të shtuar në të si pasta, biskota, pije freskuese, lëngje dhe karamele. Të gjitha këto ushqime janë shoqëruar me një rrezik në rritje të mbipeshës, si dhe pankreatitit.

Shmangni alkoolin dhe lini duhanin

Nëse jeni duhanpirës, ​​parandalimi i kancerit të pankreasit është një tjetër arsye e shkëlqyeshme për të lënë duhanin. Pirja e duhanit është një faktor kryesor i rrezikut. për kancerin e pankreasit, dhe sipas ekspertëve në Cancer.org, mund të jetë zakoni më i rëndësishëm për të ndryshuar.  Konsumi i alkoolit ka qenë gjithashtu i lidhur negativisht me pankreatitin dhe rrezikun e kancerit të pankreasit.

Për të ulur rrezikun tuaj, ekspertët rekomandojnë të shmangni alkoolin plotësisht. Nëse nuk mund ta bëni këtë, përpiquni të kufizoni marrjen tuaj në një pije në ditë. Bërja e këtyre ndryshimeve jo vetëm që mund të mbrojë një nga organet më vitale të trupit tuaj, por ato gjithashtu do të promovojnë shëndet të mirë të përgjithshëm për vitet që vijnë. /Telegrafi/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending