Connect with us

Tech

Shitjet e veturave në Spanjë rriten për 128% në muajin mars

Published

on

Prodhuesit e veturave në Spanjë kanë parë një ngritje të jashtëzakonshme të shitjeve në muajin mars, megjithatë pasojat e shkaktuara nga koronavirusi ende nuk janë riparuar.

Peugeot ishte marka më e shitur në mars në Spanjë, modeli 208 ishte më i popullarizuar në përgjithësi, me një rritje prej 619 për qind të shitjeve. Stellantis ka gjashtë markat e saj midis 10 më të mirëve; Fiat 500 është në vendin e katërt me 2.221 njësi të shitura.

Regjistrimet e markave Fiat shënuan rritje prej 202 për qind, me Alfa Romeo një rritje me 49 për qind. Shitjet e Jeepit u rritën me 229 për qind. Brenda VW Group, rritja e shitjeve të Skoda ishte prej 644 për qind. Shitjet e markës VW u rritën me 89 për qind; Shitjet e Audi u rritën 207 për qind dhe Porsche regjistroi 88 për qind rritje.

Shitjet e markës Renault u rritën 67 për qind për muajin mars, ndërsa shitjet e Dacia u rritën me 126 për qind. Ford u rrit 223 për qind. BMW shënoi një rritje prej 182 për qind, ndërsa Mercedes-Benz rriti shitjet me 101 për qind. Midis markave aziatike, Toyota rriti shitjet me 78 për qind dhe Nissan u rrit 102 për qind. Shitjet e Hyundai u rritën 119 për qind, ndërsa marka Kia shënoi një rritje prej 90 për qind. Midis prodhuesve të veturave, vetëm marka spanjolle e VW Group, Seat, kishte një performancë më të dobët, me 1.9 për qind rritje.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

Sqarohet Facebook pas u bllokua mbrëmë

Published

on

Rrjeti social “Facebook” është sqaruar për problemin e mbrëmshëm, ku shumë përdorues u ankuan se nuk funksiononte Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Facebook thotë, ne jemi kthyer ndërkaq sqarojnë, se problemi erdhi si rezultat i ndryshimeve në konfigurim.

“Dhe ne jemi kthyer! Pak më herët, sot një ndryshim në konfigurim bëri që shërbimet e Facebook të mos ishin të disponueshme për disa njerëz. Që nga ai moment, ne kemi e hetusm dhe zgjidhur shpejt problemin”, njoftuan nga Facebook.

Continue Reading

Tech

Bien nga funksioni “Facebook”-u, “Instagram”-i e “WhatsApp”-i

Published

on

Platformat sociale, “Facebook”, “Instagram” e “WhatsApp”, ranë nga sistemi të enjtën mbrëma.

Kjo ndërprerje e shërbimit duket se ka nisur rreth orës 23.30, ku me mijëra persona e kanë raportuar këtë ndërprerje në faqen “DownDetector”.

Kjo rënie e gjigantit të mediave sociale është e dyta në më pak se 1 muaj; një rënie e këtillë ndodhi edhe më 19 mars ku faqet mbetën “offline” për disa orë.

Duket se sot, platformat janë rikthyer në normalitet.

Continue Reading

Tech

Japonia zbulon një nga makinat e saj më të mira

Published

on

Acura e Honda ka zbuluar crossover-in e ri dhe ka karakteristika që e bëjnë atë një nga automjetet më të mira të përparuara që u shfaq këtë vit.

Acura MDX i ri përmban një trup të madh me aerodinamikë të lartë, i menduar sipas standardeve më të fundit aerodinamike, edhe është i pajisur me një fashë të përparme me një grilë të madhe që mban logon e prodhuesit dhe hapje të dedikuara për të përmirësuar rrjedhën e ajrit përmes trupit.

Ky automjet dallohet nga makinat e mëparshme Acura me sisteme speciale elektrike të frenimit që punojnë me sensorë elektronikë për të ulur shkallën e aksidenteve në rrugë, një sistem të ri pezullimi që kontrollon lëvizjen e secilës rrotë veç e veç në proporcion me shpejtësinë dhe cilësinë e rrugës, dhe me amortizues të përmirësuar dhe më shumë qëndrueshmëri.

Trupi i kësaj makine ishte 5 metra i gjatë dhe 39 mm i gjatë, 199 cm i gjerë dhe 170 cm i gjatë, dhe distanca midis boshteve të rrotave ishte 281 cm, edhe kabina në të vinte me vende lëkure të rehatshme që akomodojnë 7 pasagjerë, me një dizajn modern dhe teknologji që e bëjnë atë të dallueshëm nga makinat ekzistuese.

MDX bleu sistemet më të fundit multimediale dhe të kondicionimit të ajrit, dy ekrane të afta për të komunikuar me telefona dhe pajisje inteligjente pa tel.

Përveç sensorëve të dritës dhe shiut, kamerave, sensorëve të distancës së përparme dhe të pasme, ka dhe sisteme për të kontrolluar lëvizjen dhe rrugën e automjetit në autostrada për të shmangur aksidentet.

Kjo makinë është mundësuar nga motorë benzinë ​​3,5 litërsh me 6 cilindra të aftë për të gjeneruar çift rrotullues ekuivalent me 295 kuaj fuqi, dhe kuti automatike me 10 faza.

Continue Reading

Trending