Connect with us

Entertainment

Rreziku nga koronavirusi, çdo 18 sekonda humb jetën një person – ALSAT-M

Published

on

Members of the Popular Mobilization Forces (PMF), who volunteered to work in the cemetery, wearing protective suits, check a grave before burial, at new Wadi Al-Salam cemetery, which is dedicated to those who died of the coronavirus disease (COVID-19), on the outskirts of the holy city of Najaf, Iraq, May, 25. 2020. Picture taken May, 25. 2020. REUTERS/Alaa al-Marjani


Ritmi i vdekjes

Vdekjet që lidhen me koronavirusin vazhdojnë të rriten çdo ditë e më shumë. Deri më tani ka më shumë se gjysmë milioni të vdekur në të gjithë botën.

Numri i vdekjeve nga COVID-19 arriti në gjysmë milioni njerëz të dielën, sipas një raporti të Reuters, një etapë e rëndë për pandeminë globale e cila po përhapet gjithnjë e më shumë në disa vende.

Mesatarisht, më shumë se 4,700 njerëz po vdesin në të gjithë botën nga sëmundja e lidhur me COVID-19 çdo 24 orë, sipas llogaritjeve të Reuters bazuar në një mesatare nga 1 deri më 27 qershor.

Kjo barazohet me 196 persona në orë, ose një person çdo 18 sekonda. Për 90 minuta, njësoj sa minutazhi i një ndeshje futbolli, vdesin rreth 293 njerëz.

Ndërsa niveli i përgjithshëm i vdekjeve ka rënë në javët e fundit, ekspertët e shëndetit kanë shprehur shqetësime në lidhje me numrin rekord të rasteve të reja në vende si Shtetet e Bashkuara, Indi, Brazili dhe Azi.

Rreth një e katërta e të gjitha vdekjeve deri më tani kanë qenë në Shtetet e Bashkuara, megjithëse vdekjet në Brazil dhe India po rriten me shpejtësi, tregojnë të dhënat e Reuters.

Vdekjet ditore – mesatarja 7-ditore në grafik

Vdekja e parë e regjistruar ishte në 9 janar, një burrë 61-vjeçar nga qyteti i Wuhan në Kinë i cili ishte një blerës i rregullt në një treg të lagësht që është identifikuar si burimi i shpërthimit.

Në vetëm pesë muaj, numri i përgjithshëm i vdekjeve të lidhura me COVID-19 tani është i barabartë me numrin e njerëzve që vdesin çdo vit nga malarja, një nga sëmundjet më vdekjeprurëse infektive.

Shkalla e vdekjes mesatarisht arrin në 78,000 në muaj, krahasuar me 64,000 vdekje të lidhura me SIDA dhe 36,000 vdekje nga malarja, sipas shifrave të vitit 2018 nga Organizata Botërore e Shëndetit.

Shumë vende kanë filluar të heqin kufizimet e tyre të bllokimit dhe të lejojnë bizneset të rihapen, me shpresën për të ringjallur ekonomitë dhe për të ulur nivelet e papunësisë.

Një epiqendër në ndryshim

Në Shtetet e Bashkuara, epiqendra e shpërthimit ishte fillimisht në New York. Por numri i rasteve të reja në atë shtet tani kanë rënë, ndërsa pikat e reja të nxehta janë shfaqur në SH.B.A. Jug dhe Perëndim. Guvernatori i Teksasit kohët e fundit vendosi të ndalojë rihapjen e shtetit pas një rritje të infeksioneve dhe shtrimeve në spital.

Në nivel global, të dhënat nga Reuters tregojnë se si pesha e vdekjeve sipas rajonit është zhvendosur me kalimin e kohës, nga Azia në Lindjen e Mesme, Evropë dhe Amerikën e Veriut, dhe më pas në Amerikën Latine.

Vdekjet ditore – përqindja

Viktimat

Numri i lartë i vdekjeve ka sjellë ndryshime në ritet e varrimit tradicional dhe në të gjithë botën, me morgje dhe biznese varrimesh të mbingarkuara dhe të dashurit shpesh ndalohen për t’i dhënë lamtumirën e fundit.

Në Izrael, zakoni i larjes së kufomave të të ndjerit musliman nuk lejohet dhe në vend që të vishen me rroba, ato duhet të mbështillen në një qese plastike të trupit. Tradita hebraike e Shivait, ku njerëzit shkojnë në shtëpinë e të afërmve të viktimës për shtatë ditë, gjithashtu është ndërprerë.

Në Itali, katolikët janë varrosur pa bekimin e një prifti. Në New York, krematorët e qytetit po punonin jashtë orarit, duke djegur trupat natën.

Në Irak, ish-militantët kanë hedhur armët për të gërmuar varret për viktimat e koronavirusit në një varrezë të krijuar posaçërisht.

 Picture taken May, 25. 2020. REUTERS/Alaa al-Marjani

Të moshuarit në rrezik

Ekspertët e shëndetit publik po shikojnë sesi demografia ndikon në nivelin e vdekjeve në rajone të ndryshme. Disa vende evropiane me popullsi më të vjetër kanë raportuar për nivele më të larta të vdekshmërisë, për shembull.

Një raport i Prillit nga Qendrat e BE-së për Kontrollin e Sëmundjeve nxori mbi 300,000 raste në 20 vende dhe zbuloi se rreth 46% e të gjitha vdekjeve ishin mbi moshën 80 vjeç.

Në Indonezi, qindra fëmijë besohet se kanë vdekur, një zyrtar shëndetësor i zhvillimit i ka atribuar kequshqyerjes dhe anemisë së fëmijëve.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Rosa Mandarin shpallet sërish zogu më i bukur në botë

Published

on

Kjo është ajo që njihet si Rosa Mandarin, e shpallur tashmë rregullisht zogu më i bukur në botë, dhe është e thjeshtë të kuptosh përse.

Me ngjyrat e saj shokuese dhe format unike, ajo nuk ngjan me asnjë zog tjetër.

Origjina e tyre është Azia Lindore por tashmë janë përhapur në numra të konsiderueshem në Evropë e në Britani.

Ato janë sjellë nga Kina në shekullin e 20-të dhe kanë krijuar disa koloni të egra që kanë mbijetuar.

Siç mund të shihni ngjyrat mahnitëse në fotot, sqepi i tyre është i kuq, kanë një gjysmëhënë të bardhë mbi sytë, fytyrë dhe “mustaqe” ngjyrë portokalli.

Gjoksi i tyre është i purpurt me ngjyrë të bronztë në anët e tij. Kurizi i tyre është blu me dy “vela” portokalli më poshtë.

Por vetëm mashkulli i kësaj specieje ka ngjyrat e shkëlqyeshme, pasi siç shihet femra është e gjitha në një ngjyrë të zakonshme gri me gjoksin me pika të bardha.
Një prej tyre është pikasur dikur edhe në Kanada, dhe menjëherë u bë e famshme ne rrjet si një fenomen i rrallë.

Këto pata mahnitëse nuk kanë predatorë natyralë në perëndim. Ajo jetojnë e shumohen në zonat shkurrore pranë lumenjve.

Hanë bimë e fara por nganjëherë dhe ndonjë kërrmill që u del përpara apo peshq të vegjël, në varësi të sezonit. Deri tani ato nuk janë listuar si të rrezikuara.

Continue Reading

Entertainment

Brenda vilës më të shtrenjtë në Britaninë e Madhe

Published

on

Prona më e shtrenjtë në Britaninë e Madhe ka dalë në shitje për 175 milionë paund.

– Advertisment –

Vila luksoze dy katëshe i përket miliarderit Nick Candy në Hyde Park. Mes të tjerash, apartamenti i manjatit të pronave ka pesë dhoma gjumi, palestër, bar, kinema, dhe një pishinë gjigante.

Vila mund të blihet edhe me kriptovaluta si Bitcoin, ndërsa konsiderohet si “një pasuri e patundshme e klasit botëror që premton të jetë një investim i fortë për vitet që vijnë.”

Continue Reading

Entertainment

Gabim i algoritmit, Facebook mbyll faqen e fshatit francez

Published

on

Bitche është një fshat historik në Francë, faqja zyrtare e të cilit u mbyll për shkak se algoritmi i Facebook e konsideroi si një faqe që përdorte “gjuhë fyese”.

Pasu u kontaktua nga drejtuesit lokal, platforma kërkoi ndjesë dhe riktheu faqen që mban banorët të përditësuar me lajmet dhe informacionet lokale.

Kryetari i Bashkisë Benoit Kieffer thotë se për shkak të emërtimit që ka, kjo qytezë “vuan” vazhdimisht nga paragjykime, por nuk priste që kjo të ndodhte edhe nga gjiganti i rrjeteve sociale.

“Emri i qytezës tonë duket se vuan nga një interpretim i keq. Gjëja më e habitshme është se Facebook mori kaq shumë kohë për ta korrigjuar gabimin. Unë dhe bashkëqytetarët e mi do të dëshironim të ftonim zotin Mark Zuckerberg që të vizitonte qytetin tonë të bukur dhe të fortifikuar.

Së bashku, ne mund të nderojmë kujtimin e atdhetarëve dhe miqve tanë amerikanë të cilët erdhën nga Karolina e Jugut për të na çliruar. Çlirimtarët e quanin veten sons of Bitche”, u shpreh ai me ironi.

Emri i faqes ishte “Ville de Bitche” dhe u zhduk nga Facebook më 19 mars pa ndonjë paralajmërim.

Continue Reading

Trending