Connect with us

Maqedoni

Qeveria ndan fonde për të përmbushur rekomandimet e UNESCO-s në Ohër – Alsat

Published

on

Gjashtë milion denarët, ose rreth njëqind mijë euro, të cilat Qeveria i ka ndarë komunës së Ohrit, për të përmbushur rekomandimet e UNESCO-s, janë të pamjaftueshme për t’u marrë plotësisht me ndërtimet pa leje, thonë aktivistët e mjedisit.

Me një punë të tillë paushalle, të pavendosur, kaotike, do të na duhen vite derisa të hiqen të gjitha plazhet, të mos përmend largimin e të gjitha ndërtesave të paligjshme, që ndikojnë negativisht në vlerën e jashtëzakonshme universale të rajonit të UNESCO-s, të cilën komuna dhe shteti janë të detyruara ti zbatojnë”, sa me shpejt te jete e mundur”-tha Dragana Velkovska, Ohër SOS.

Kryetari i komunës Gjeorgjieski tashmë ka njoftuar se do të vazhdojë të shembet pranë vendbanimeve turistike në Shën Stefan, por që do të hiqen edhe objektet në disa plazhe të Ohrit. Një pjesë e parave të marra nga Qeveria, përveç prishjes, do të përdoren për përgatitjen e planeve urbanistike.

Komuna e Ohrit:

“Aktivitetet për largimin e ndërtesave të ndërtuara në mënyrë të paligjshme do të vazhdojnë sipas planit dhe dinamikës së përcaktuar menjëherë pas përfundimit të procedurave të tenderit, për zgjedhjen e një kompanie që do të kryejë largimin, që nuk do të mund të jenë pjesë e planeve të ardhshme urbane të bregut”

 Ndryshe nga Ohri, në Strugë, deri më tani nuk ka pasur aktivitete në terren. Merko ka pretenduar vazhdimisht se nuk ka ndërtesa të paligjshme në Strugë.

Ajo që shteti mund të bëjë është të heqë kompetencat e komunës dhe të tregojë një herë e përgjithmonë se institucionet e Maqedonisë po luftojnë me të vërtetë për sundimin e ligjit në Maqedoni, dhe jo vetëm në mënyrë deklarative”-pohoi Dragana Velkovska, Ohër SOS.

Ne nuk morëm përgjigje nga komuna e Strugës, si dhe kur planifikojnë të merren me ndërtimet pa leje.

 

Miki Trajkovski

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending