Connect with us

Business

Prej 60 milionë eurove, edhe 3.7 milionë ende nuk janë ekzekutuar për bizneset

Published

on

Kanë mbetur edhe 3.7 milionë euro pa u ekzekutuar nga Fondi për rimëkëmbje ekonomike që është paraparë të mbështeten 36 mijë e 679 biznese për subvencionimin e pagave.

Këshilltari i ministres së Financave, Lulëzim Krasniqi ka thënë për KosovaPress se deri tash nga Fondi për rimëkëmbje ekonomike prej 60 milionë eurosh për subvencionimin e pagave, janë ekzekutuar 56.3 milionë.

Ekzekutimi për pjesën tjetër të bizneseve të cilat ende nuk i kanë përditësuar të dhënat në sistemin EDI në ATK, Krasniqi tha se pjesa tjetër prej 3.7 milionë do të ekzekutohen në ditët në vijim.

Krasniqi: Janë ekzekutuar 56.3 milionë, mbetën edhe 3.7 milionë

“Nga shuma prej 60 milionë eurosh që ka qenë e paraparë përmes vendimit të qeverisë deri më tani janë ekzekutuar 56.3 milionë. Pjesa tjetër do të ekzekutohen në ditët në vijim, edhe pse ministria është e gatshme, por është çështje e përditësimit të dhënave për bizneset në sistemin elektronik EDI në Administratën Tatimore. Pra, ne jemi gati”, tha Krasniqi.

Ndërsa, nesër në Komisionin për Buxhet dhe Transfere pritet të shqyrtohet në lexim të dytë Projektligji për rimëkëmbjen ekonomike që mundëson edhe tërheqjen e 10 përqind të mjeteve në Trust.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Business

Bie përqindja e turistëve për muajin shkurt

Published

on

Numri i turistëve për muajin shkuar ka shënuar rënie prej 41.7 për qind, ndërsa numri i qëndrimeve në hotele ka rënë me 36.8 për qind, krahasuar me të njëjtin muaj gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave nga Enti Shtetëror i Statistikave, në shkurt vendi ka regjistruar 27,569 turistë ndërsa janë realizuar 60,013 akomodime.

 

Alsat

Continue Reading

Business

Bie çmimi i benzinë, çmimi i dizelit mbetet i pandryshuar

Published

on

Çmimi i benzinës nga mesnata do të lirohet për gjysmë denari, ndërsa çmimi i dizelit mbetet i pandryshuar, vendosi Komisioni Rregullator i Energjetikës.

Sipas vendimit të fundit të KRRE-së, çmimet e derivateve për litër do të jenë:

EUROPUSPER BS-95 do të shitet për 67,00 denar për litër.

EUROSUPER BS-98 do të shitet për 69,00 denarë për litër.

EURODISEL do të shitet për 58 denarë për litër.

 

Alsat

Continue Reading

Business

Gjatë marsit u rritën çmimet e konsumit, ranë vetëm çmimet e perimeve

Published

on

Për 0,4% janë rritur çmimet e konsumit gjatë muajit mars 2021 në krahasim me muajin shkurt të po të njëjtit vit.

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka bërë të ditur se gjatë marsit të këtij viti janë rritur çmimet e këtyre produkteve: vajra dhe yndyra me 2.8%, pemë me 3.8%, pije alkoolike me 1.6%, këpucë me 3.1%, karburante dhe lubrifikantë për pajisjet e transportit personal me 4.7%.

Ndërsa, rënie e çmimeve gjatë marsit është vërejtur vetëm tek perimet me 1.5%.

Sipas, ASHK-së, norma vjetore e inflacionit, e matur në muajin mars 2021, me muajin mars 2020, ishte 1.2%.

Ndërkohë për 1.2% janë rritur çmimet e konsumit në janar të këtij viti, në krahasim me të njëjtin muaj të vitit 2020.

Alsat

Continue Reading

Trending