Connect with us

Bota

Mjekët: Pacientët të informohen për efektet anësore të vaksinës kundër Covid-19 – Alsat

Published

on

Autoritete shëndetësore dhe kompanitë e ilaçeve duhet të paralajmërojnë njerëzit për efektet anësore të vakcinës kundër koronavirusit, në mënyrë që ata ta dijnë çfarë të presin dhe që mos të frikësohen të marrin dozën e dytë, apelojnë nga Qendra për Kontroll dhe Parandalim të Sëmundjeve në SHBA.

Rekomandimet vijnë pasi shumë shtete amerikane tashmë kanë filluar të përgatiten për shpërndarjen e vaksinës potenciale kundër Covid-19.

Dr. Sandra Fryhofer nga Asociacioni Mjekësorë Amerikan tha se të dy vaksinat kundër koronavirusit të ri, respektivisht edhe vaksina nga Pfizer edhe nga Moderna aplikohen në dy doza në interval kohor të ndryshëm, transmeton Alsat.

Dr.Fryhofer thotë se si mjeke është e shqetësuar se mos ndoshta pacientët pas efekteve anësore nga doza e parë mund të mos paraqiten për marrjen e dozës së dytë.

“Duhet të informojmë pacientët se kjo nuk do të jetë një shëtitje në park. Ata do të njoftohen për efektet e vaksinës. Sigurisht se nuk do të ndihen mrekullueshëm, por duhet të vijnë të marrin dozën e dytë”, tha Fryhofer.

Pjesëmarrësit në testimin e vaksinës në kompaninë Pfizer dhe Moderna thanë për CNBC në shtator se kishin përjetuar ethe, dhimbje trupi, dhimbje koke, lodhje dhe simptoma të tjera pas marrjes së dozave të vaksinimit. Edhe pse simptomat ishin të pakëndshme, pjesëmarrësit deklaruan se ato zakonisht zhduken pas një dite.

Patsy Stinchfield, një infermiere nga Minesota, beson se zyrtarët dhe prodhuesit e ilaçeve duhet të përpiqen të flasin për efektet anësore në një mënyrë më pozitive. Sipas saj, do të ishte më e përshtatshme të përdoret një term i tillë si “përgjigje” në vend të “reaksion i padëshiruar”.

“Këto janë përgjigje imune. Nëse ndieni diçka pas vaksinimit, kjo është normale dhe e pritshme. Është normale të keni dhimbje ose lodhje në krahët tuaj, dhimbje trupi dhe ndoshta edhe ethe. Në disa raste do të duhet të qëndroni në shtëpi për të pushuar”, tha Stinchfield.

Ndryshe, të dy kompanitë pranuan se vaksinat e tyre mund të nxisin efekte anësore që janë të ngjashme me simptomat e buta të Covid-19 , të tilla si dhimbje të muskujve, ethe dhe dhimbje koke dhe se ndoshta pacientët do të kenë nevojë për pushim pas marrjes së dozës së dytë. Kompanitë tashmë kanë aplikuar në Agjencinë e Ilaçeve në SHBA(FDA)për miratim urgjent për përdorim dhe pritet që brenda një muaji të nisin vaksinimet në SHBA.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

G7 shton kontributin për programin global të vaksinimit – COVAX – Alsat

Published

on

Udhëheqësit e G7-ës janë zotuar të rrisin bashkëpunimin për të luftuar pandeminë dhe të shtojnë kontributin e tyre në kuadër të programit global COVAX për shpërndarjen e vaksinave kundër COVID-19. Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar pas një samiti virtual të mbajtur të premten (19 shkurt), udhëheqësit e G7-ës shpallën zotimin për ndarjen e 7.5 miliardë dollarëve.

Vendet e pasura janë nën presion për të siguruar vaksina edhe për vendet e varfëra.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka premtuar 4 miliardë dollarë ndihmë në kuadër të këtij fondi. Më 2021 do të dhurohen 2 miliardë, ndërsa gjatë dy viteve të ardhshme dy miliardë të tjera. Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se vendi i saj do të ndajë 1.2 miliardë dollarë shtesë.

“Pandemia nuk mbaron derisa të gjithë njerëzit në botë të vaksinohen”, u tha ajo gazetarëve. Edhe Bashkimi Evropian ka premtuar se do të shtojë kontributin.

COVAX është një projekt global për blerjen dhe shpërndarjen vaksinave për së paku 20 për qind të popullatës së rrezikuar në secilin vend.

Plani është hartuar për t’iu mundësuar vendeve të varfra të arrijnë hapin në vaksinim, përballë vendeve të pasura.

Vendet e G7-ës janë Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Japonia, Britania, Franca, Kanadaja dhe Italia.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, me seli në SHBA, deri më tani, të paktën 110 milionë njerëz janë infektuar me koronavirusin e ri dhe më shumë se 2.4 milionë kanë vdekur në gjithë botën.

Continue Reading

Bota

Danimarka forcon kufizimet në kufirin gjerman – Alsat

Published

on

Danimarka do të shtrëngojë kufizimet e saj në kufirin gjerman, pas rritjes së rasteve COVID-19 në një lokalitet në kufi me mbretërinë skandinave, njoftoi sot Ministria daneze e Drejtësisë.

“Për shkak të situatës epidemiologjike në Flensburg (Gjermania veriore), qeveria ka vendosur të rrisë përpjekjet e saj në kufirin Danimarkë-Gjermani, ku policia, ndër të tjera, do të mbyllë një numër vendkalimesh kufitare dhe të kalojë përmes kontrollit të kufirit të intensifikuar në mënyrë të konsiderueshme”, tha ministria në një deklaratë, raporton ATSh.

Që nga mesnata e së shtunës (ora lokale), autoritetet do të mbyllin një duzinë postash kufitare.

Në Gjermani, me të cilën mbretëria ndan gati 70 kilometra kufij tokësorë, kryetarja e Flensburgut, Simone Lange, tregoi se të gjitha infektimet e reja të zbuluara në qytetin e saj ditët e fundit, pra 80, kanë të bëjnë me variantin B.1.1.7 të virusi, që u shfaq në Britaninë e Madhe dhe që konsiderohet të jetë më ngjitës.

Si rezultat, banorët do t’u nënshtrohen kufizimeve më të ashpra me zbatimin e një ndalimqarkullimi nate nga e shtuna, fillimisht për një javë.

Continue Reading

Bota

CNN: Të harruar nga BE, vendet e Ballkanit mbështeten në vaksinën ruse dhe kineze – Alsat

Published

on

CNN i ka kushtuar një analizë të gjatë çështjes së vaksinës dhe faktit që ende nuk është shpërndarë në shumë vende të botës, duke përfshirë këtu dhe Ballkanin Perëndimor.

Në një kohë kur Mbretëria e Bashkuar po feston se 15 milionë persona kanë marrë dozën e parë, ndërsa në BE janë shpërndarë 23 milionë vaksina, shumë vende të tjera europiane nuk kanë marrë asgjë.

Kosova, Mali i Zi dhe Bosnje Hercegovina janë ende në pritje të ngarkesave të para, ndërsa në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut procesi i vaksinimit deri në këto momente ka qenë i limituar.

Vendet e Ballkanit Perëndimor konsiderohen aleatë kyçë dhe anëtarë të mundshëm në të ardhmen të Bashkimit Europian, por janë lënë jashtë nga plani i bllokut për furnizimin e menjëhershëm me vaksina.

BE ka siguruar deri në këto momente 2.3 miliardë doza vaksina dhe ka premtuar se do të ndajë disa prej tyre me vendet e tjera. Gjithashtu ka caktuar një fond prej 85 milionë dollarësh për rajonin e Ballkanit Perëndimor për të blerë vaksina në një të ardhme, por në një kohë kur shpërndarja ka qenë e ngadaltë dhe me vonesa, këto vende janë akoma në pritje.

Dhe si vende relativisht të pasura, të paktën në kontekstin global, këto vende nuk janë gjithashtu përparësi në programet e hartuara për të ndihmuar vendet më të varfra të botës.

Ato janë bërë pjesë e programit COVAX, i cili ka si qëllim të bëjë më të barabartë aksesin te vaksinat për të gjithë botën, por furnizimi i kufizuar i skemës nënkupton që fokusi i saj kryesor janë 92 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme që nuk mund të përballojnë vaksinat pa financim dhe vendet e Ballkanit Perëndimor nuk janë ndër ato. Si anëtare me vetëfinancim në COVAX, ato do të marrin 850,000 doza të vaksinave të ndryshme, por se kur këto mund të mbërrijnë është e ende paqartë.

Përballë një pritje të gjatë, Serbia mori kontrollin e situatës dhe kërkoi vaksinat diku tjetër. Kina dhe Rusia ishin gati të ndihmonin. Qeveria serbe deri në këto momente ka marrë nga Kina 1.5 milionë doza të vaksinës Sinopharm, duke e katapultuar vendin prej 7 milionë banorësh në krye të garës globale të vaksinimit. Sipas të dhënave zyrtarë rreth 1 milionë qytetarë janë vaksinuar kundër Covid-19 në Serbi që 19 janari, kur nisi dhe zyrtarisht vaksinimi.

Ditët e fundit, Serbia ka ndihmuar dhe disa nga vendet fqinje si Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi, duke iu dhënë atyre dhe disa sasi simbolike vaksinash. Ndërkohë, Bashkimi Europian ka premtuar se do ta ndihmojë rajonin me blerjen e vaksinave antiCovid, por pa dhënë detaje.

Continue Reading

Trending