Connect with us

Entertainment

Misteri i vendit evropian, pak masa kufizuese dhe asnjë viktimë nga koronavirusi – ALSAT-M

Published

on


Ndërkohë që Evropa po përgatitet për një valë të dytë të koronavirusit, me shifrat e rasteve të reja që po rriten çdo ditë e më shumë në të gjitha vendet, ka një shtet që ende nuk ka pasur viktima nga pandemia Covid-19.

Bëhet fjalë për Gjibraltarin, fqinjin e Spanjës që sot për sot është vendi evropian më i goditur nga koronavirusi. Në Gjibraltar ka vetëm 334 të infektuar që nga fillimi i pandemisë dhe 0 viktima, pavarësisht se masat kanë qenë shumë më të lehta.

Gjibraltari është vend i vogël me rreth 33 000 banorë, por nëse analizohen të dhënat për 100 000 banorë, sërish është më mirë sesa Spanja.

Në këtë shtet përdorimi i maskës është i detyrueshëm vetëm në vende publike të mbyllura, ndërsa këshillohen personat mbi 70 vjeç që të mos dalin nga banesat, pasi çdo shërbim do t’u vijë në shtëpi.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Eksploruesit i shpëtojnë vdekjes pasi ajsbergu përmbyset në ujërat e akullt – ALSAT-M

Published

on


Dy eksplorues i shpëtuan për fare pak vdekjes pasi një ajsberg ku po ngjiteshin u përmbys në det duke i zënë poshtë.

Mike Horn dhe Fred Roux përfunduan në ujërat e akullta të Polit të Veriut ndërsa e gjithë ngjarja u regjistrua nga kolegët e tyre në varkën aty pranë. Ata po lundronin dhe eksploronin arkipelagun Svalbard në rrethin Arktik që ndodhet mes Norvegjisë dhe Polit të Veriut.

Në pamjet dramatike, dy burrat shihen që përpiqen të ngjiten në majën e ajsbergut kur fillojnë të ndjejnë që ai po rrokulliset, por nuk ia dalin dhe përfundojnë në ujë, që sipas matjeve të ditës, kishte një temperaturë -2 gradë celsius.

Continue Reading

Entertainment

Turqia prezanton makinën fluturuese – ALSAT-M

Published

on


Turqia vijon të shënojë progres të jashtëzakonshëm në teknologji gjatë viteve të fundit. Pas krijimit të markës vendase të automobilave dhe trenit të shpejtësisë së lartë, së fundmi në Stamboll është testuar me sukses dhe makina e parë fluturuese.

Prototipi i këtij mjeti fluturues quhet “Cezeri” dhe është krijuar nga kompania turke “Baykar”. Në testimin e parë ai arriti të fluturonte deri në 10 metra lartësi.

Sipas shefit të teknologjisë së kompanisë, makinës fluturuese “Cezeri” do t’i nevojiten ende disa vite për të dalë në rrugë, por shumë shpejt ajo mund të përdoret për qëllime argëtuese.

Kompania Baykar është e njohur për prodhimin e dronëve, sistemeve të kontrollit, simulatorëve etj.

Continue Reading

Entertainment

Bezos, Musk dhe Zuckerberg fituan miliarda dollarë shtesë gjatë pandemisë – ALSAT-M

Published

on


Pandemia ka pasuruar miliarderët amerikanë. Që prej 18 marsit, kur është vendosur masa e izolimit, 643 personat më të pasur të Shteteve të Bashkuara kanë fituar 845 miliardë dollarë, thënë ndryshe 141 miliardë në muaj ose 4.7 miliardë në ditë.

Shifrat stratosferike kanë bërë që “thesari” i tyre të shtohet. Llogaritë për xhepat e më të pasurve në SHBA i ka bërë Instituti për Studimet Politike, sipas të cilit, ai që ka përfituar më shumë nga pandemia ishte Jeff Bezos. Pasuria e themeluesit të Amazon është shtuar me 65%. Bezos mban titullin si njeriu më i pasur në planet.

Nuk mund të ankohet dhe Elon Musk, pasuria e të cilit u rrit me 247%, thënë ndryshe 92 miliardë dollarë.

Në këtë listë nuk mund të mungonte dhe Mark Zuckerberg. Të ardhurat e themeluesit të Facebook u rritën me 84%, ekuivalent me 100 miliardë dollarë. Shifrat janë në kontrast me pjesën tjetër të popullatës në Shtetet e Bashkuara gjatë pandemisë, që në rastin më të mirë kanë pësuar reduktim në pagë dhe në atë më të keqin kanë mbetur të papunë.

Disa nga shtetet po kërkojnë që të rrisin taksat për të pasurit, iniciativë që është parashtruar edhe në Kongres nga disa ligjvënës demokratë si Bernie Sanders, të cilët kërkojnë që miliarderët të taksohen 60% për fitimet gjatë vitit 2020.

Continue Reading

Trending