Connect with us

Entertainment

Mbeti i bllokuar nga karantina, 20-vjeçari bën 3480 km me biçikletë për tu kthyer në shtëpi – ALSAT-M

Published

on


Studenti 20-vjeçar i kolegjit Grek ishte ngecur në Skoci, ku studion, pa pasur mundësi të kthehej në Athinë ndërsa fluturimet ishin mbyllur për shkak të pandemisë.

Kështu që ai vendosi ta bëjë këtë distancë me biçikletë në një rrugë prej 2,175 milje.

” Dhe mësova shumë gjëra për veten time, për kufijtë e mi, për pikat e forta dhe të dobëtat e mia. Dhe unë do të thoja se me të vërtetë shpresoj se udhëtimi frymëzoi të paktën një person të dilte nga zona e rehatisë dhe të provoj diçka e re.”

Papadimitriou, tani që do të fillojë vitin e tij të tretë të studimeve në Universitetin e Aberdeen, thotë se ishte në ditët e fundit të marsit kur ai vendosi të kërkonte për një fluturim për në shtëpi, me shpresën se do ta mundë shpejtësinë e përhapjes së koronavirusit në Evropë.

Shumica e miqve të tij kishin ikur tashmë, por ai thotë se ai ndenji për t’u siguruar që nuk do të humbasë asnjë mësim. Ai rezervoi tre fluturime – por të gjitha u anuluan.

“Deri në fillim të prillit e dija se do të kaloja të paktën muajin tjetër në karantinë në Aberdin,” tha ai.

Por më pas atij i lindi ideja për të udhëtuar me sardele të konservuara, një biçikletë dhe një tendë.

Ai thotë se kishte garuar në një garë në vitin 2019 dhe kishte trajnuar shkurtimisht këtë vit për disa javë – por kjo ishte përtej përvojës së çiklizmit që ai mbartte me vete.

Fillimisht, ai thotë se ideja ishte më shumë një “ëndërr”.

Por së shpejti ai filloi të blejë pajisjet që do t’i duheshin. Bleu një biçikletë, u tha miqve të tij dhe ua rrëfeu lajmin prindërve të tij.

Ata u pajtuan, thotë ai, kryesisht sepse “menduan se ishte thjesht një ide që unë përfundimisht nuk do ta bëja”.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Humbi gruan nga COVID-19, kolegët gjermanë ndihmojnë shqiptarin dhe foshnjën e porsalindur

Published

on

Një shqiptar i Kosovës i cili jeton në Gjermani humbi gruan e infektuar me Covid vetëm pak pas lindjes.

30 vjeçari pas humbjes së bashkëshortes u gjend i vetëm me një foshnjë të sapolindur por fati deshi që kolegët e tij në kompaninë Odenwäller nga Butterstadt të mos e braktisin dhe ti qëndrojnë sa më pranë për të kaluar këtë situatë të vështirë.

Kolegët kanë filluar një fushatë ndihme për babain e ri i mbetur i vetëm me djalin e tij të sapolindur.

Mediat gjermane bëjnë me dije se fatkeqësia për familjen shqiptare nisi pas infektimit të dy prindërve të foshnjës me Covid, ku gruaja ishte në muajin e 7 të shtatzanisë.

Përkeqësimi i gjendjes së nënës bëri që mjekët të ndërhyjnë dhe të sjellin në jetë foshnjën. Djali peshonte vetëm 980 gramë në lindje, dhe pas prerjes cezariane, nëna e re vihet në koma artificiale në mënyrë që ajo të vazhdojë të furnizohet me oksigjen.

Por, pavarësisht kujdesit të mirë mjekësor në Spitalin Universitar të Frankfurtit, gjendja e saj po përkeqësohej dukshëm duke humbur betejën.

Continue Reading

Entertainment

Vetura luksoze që askush nuk e dëshironte

Published

on

Ka kaluar saktësisht një çerek shekulli nga prezantimi i makinës së fundit të pasagjerëve të markës së famshme nfa Çekia.

Tatra është një emër me një histori të pasur që daton që nga shekulli i 19-të.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ky prodhues çek i makinave luksoze i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit gjerman, dhe më pas periudhës së pasluftës dhe autoriteteve komuniste, për t’iu nënshtruar përfundimisht gjatë tranzicionit në vitet 1990.

Sot është i njohur për prodhimin e kamionëve dhe automjeteve ushtarake.

Ky vit shënon një çerek shekulli që nga premiera e makinës së fundit të pasagjerëve që mban emërtimin Tatra. Ai është një model 700, bazuar në paraardhësin e tij, Tatra 613.

Kjo veturë është bërë për vetëm tre vjet, deri në vitin 1999, dhe në atë periudhë u prodhuan më pak se 100 kopje. Mundësohej nga një motor me benzinë ​​V8.

 

Continue Reading

Entertainment

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Published

on

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror.

Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u shpreh se ky insekt jeton vetëm në Bjeshkët e Nemuna, për të ka shkruar edhe mediumi i njohur për zbulime shkencore “Phys.org”.

Duke iu referuar publikimit në revistën prestigjioze “Boidiversity Data Journal”, kjo faqe ka shkruar se pas analizave molekulare dhe morfologjike ishte kuptuar se është specie në të cilën shkenca s’kishte pasur qasje më herët.

Continue Reading

Trending