Connect with us

Tech

LG konfirmon se po largohet nga tregu i telefonisë mobile

Published

on

Ndërsa humbjet vazhdojnë të rriten, gjiganti elektronik ka ngritur zyrtarisht “flamurin e bardhë” në sektorin e telefonisë mobile.

Tani për tani, LG ka thënë që inventari i saj aktual i telefonit është ende në dispozicion për shitje dhe se pajisjet ekzistuese do të vazhdojnë të marrin mbështetje pas shitjeve dhe azhurnimeve të softuerit “për një periudhë kohe që do të ndryshojë sipas rajonit”.

Kompania pret që likuidimi i biznesit të saj celular të përfundojë në fund të korrikut, megjithëse vëren se disa telefonë LG do të jenë në gjendje të shiten pas kësaj date, transmeton Telegrafi.

Përkundër angazhimit të CEO-s për të kthyer famën e dikurshme, të dy pajisjet LG Velvet dhe Wing nuk kanë arritur të fitojnë simpatinë e publikut dhe të shiten në sasi më të mëdha.

Edhe një telefon me ekran të dyfishtë (dhe një risi në treg në formën e një ekrani të rrotullueshëm) nuk ishte e mjaftueshme për të inkurajuar konsumatorët të shkëputen nga lojtarët dominues si Apple dhe Samsung.

“Largimi i markës LG nga hapësira mobile mund të zhgënjejë disa, por ne jemi në një industri ku ndryshimi dhe puna është në interesin më të mirë të punonjësve dhe aksionerëve”, tha kreu i LG, i komunikimeve globale të korporatave, Ken Hong. /Telegrafi/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

Sqarohet Facebook pas u bllokua mbrëmë

Published

on

Rrjeti social “Facebook” është sqaruar për problemin e mbrëmshëm, ku shumë përdorues u ankuan se nuk funksiononte Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Facebook thotë, ne jemi kthyer ndërkaq sqarojnë, se problemi erdhi si rezultat i ndryshimeve në konfigurim.

“Dhe ne jemi kthyer! Pak më herët, sot një ndryshim në konfigurim bëri që shërbimet e Facebook të mos ishin të disponueshme për disa njerëz. Që nga ai moment, ne kemi e hetusm dhe zgjidhur shpejt problemin”, njoftuan nga Facebook.

Continue Reading

Tech

Bien nga funksioni “Facebook”-u, “Instagram”-i e “WhatsApp”-i

Published

on

Platformat sociale, “Facebook”, “Instagram” e “WhatsApp”, ranë nga sistemi të enjtën mbrëma.

Kjo ndërprerje e shërbimit duket se ka nisur rreth orës 23.30, ku me mijëra persona e kanë raportuar këtë ndërprerje në faqen “DownDetector”.

Kjo rënie e gjigantit të mediave sociale është e dyta në më pak se 1 muaj; një rënie e këtillë ndodhi edhe më 19 mars ku faqet mbetën “offline” për disa orë.

Duket se sot, platformat janë rikthyer në normalitet.

Continue Reading

Tech

Japonia zbulon një nga makinat e saj më të mira

Published

on

Acura e Honda ka zbuluar crossover-in e ri dhe ka karakteristika që e bëjnë atë një nga automjetet më të mira të përparuara që u shfaq këtë vit.

Acura MDX i ri përmban një trup të madh me aerodinamikë të lartë, i menduar sipas standardeve më të fundit aerodinamike, edhe është i pajisur me një fashë të përparme me një grilë të madhe që mban logon e prodhuesit dhe hapje të dedikuara për të përmirësuar rrjedhën e ajrit përmes trupit.

Ky automjet dallohet nga makinat e mëparshme Acura me sisteme speciale elektrike të frenimit që punojnë me sensorë elektronikë për të ulur shkallën e aksidenteve në rrugë, një sistem të ri pezullimi që kontrollon lëvizjen e secilës rrotë veç e veç në proporcion me shpejtësinë dhe cilësinë e rrugës, dhe me amortizues të përmirësuar dhe më shumë qëndrueshmëri.

Trupi i kësaj makine ishte 5 metra i gjatë dhe 39 mm i gjatë, 199 cm i gjerë dhe 170 cm i gjatë, dhe distanca midis boshteve të rrotave ishte 281 cm, edhe kabina në të vinte me vende lëkure të rehatshme që akomodojnë 7 pasagjerë, me një dizajn modern dhe teknologji që e bëjnë atë të dallueshëm nga makinat ekzistuese.

MDX bleu sistemet më të fundit multimediale dhe të kondicionimit të ajrit, dy ekrane të afta për të komunikuar me telefona dhe pajisje inteligjente pa tel.

Përveç sensorëve të dritës dhe shiut, kamerave, sensorëve të distancës së përparme dhe të pasme, ka dhe sisteme për të kontrolluar lëvizjen dhe rrugën e automjetit në autostrada për të shmangur aksidentet.

Kjo makinë është mundësuar nga motorë benzinë ​​3,5 litërsh me 6 cilindra të aftë për të gjeneruar çift rrotullues ekuivalent me 295 kuaj fuqi, dhe kuti automatike me 10 faza.

Continue Reading

Trending