Connect with us

Maqedoni

Kovid-19 rrezikon funksionimin normal të Kuvendit, kërkohet votim online për deputetët në izolim

Published

on


Vendimet për izolim për tre deputetë të infektuar me virus korona, dy nga shumica dhe një nga opozita, rrezikojnë funksionimin normal të Kuvendit. Shumica parlamentare kërkon që vetëm deputetët të cilët kanë vendim për izolim të mund të votojnë online, që të mos bllokohet propozim-ligjet në procedurë dhe procedura për buxhetin.

“Në të ardhmen mund të ndodhë që në izolim të shkojë gjithë Komisioni për financa dhe buxhet si trup punues ku shqyrtohet rishikimi ose buxheti nëse ka qoftë edhe vetëm një të infektuar në atë sallë. Kjo që bëjmë tani dhe për të cilën duam të sigurojmë konsensus me opozitën është që të kemi disa variante se si Kuvendin do ta bënim funksional edhe në këto raste. Ndryshimet e Rregullores duhet patjetër të bëhen vetëm me konsensus mes të gjithë deputetëve”, tha Jovan Mitrevski, LSDM.

“Aty (në Kushtetutë) parashihet pjesëmarrja e cila nuk është e definuar në mënyrë të saktë a duhet të jetë fizike ose pjesëmarrje nëpërmjet përfaqësimit online. Ne mendojmë ta ndryshojmë Rregulloren e Kuvendit, jo për ta ndryshuar këtë nen por për ta precizuar që pjesëmarrja të jetë fizike ose online”, tha Izet Mexhiti, BDI.

Por opozita kundërshton fuqishëm. Sipas tyre, puna e Kuvendit nuk varet nga mungesa e pak deputetëve. Ligjet mund të kenë edhe mbështetjen e opozitës nëse vërejtjet dhe amendamentet e tyre pranohen nga shumica. Ka rrezik për krizë institucionale.

“Që të ketë institucione efikase duhet të ketë bashkëpunim më të mirë të shumicës me të gjithë grupet e tjera parlamentare. Nëse me forcë shtyhet projekti “seanca online” ka rrezik për një krizë politike këtu në Kuvend dhe jashtë saj dhe krijohet edhe një pasiguri tjetër juridike. Cilatdo ligji që do të votoheshin në seanca online ndërkohë që Kushtetuta parashikon prezencë, herët ose vonë mund të bien në Gjykatën Kushtetuese”, deklaroi Antonio Milloshoski, VMRO-DPMNE.

“Seriozisht është keqpërdorim i gjendjes shëndetësore të deputetëve të cilët ndoshta për momentin mund të jenë edhe në respirator dhe pritet të futen online të komunikojnë. Është keqpërdorim i rëndë i të drejtave shëndetësore të qytetarëve për pikë politike. Kuvendi i ka edhe 118 deputetë të tjerë. Mund të funksionojë edhe me 80 ose 100 deputetë. Aspak nuk është problem funksionimi i Kuvendit, është problem harmonizimi i qëndrimeve të përbashkëta pozitë – opozitë”, deklaroi Skender Rexhepi, ASH-AAA.

Për momentin shumica thotë se nuk bëhet fjalë për ndryshim të tërësishëm të praktikës dhe zbatimin e punës “online” për të gjithë Kuvendin. Kurse opozitës i jepen disa ditë në dispozicion të reflektojë dhe të ndryshojë qëndrim.

Fatlume Dervishi

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending