Connect with us

Tech

Futet në përdorim makina fluturuese me tre rrota

Published

on

Rregullatori Europian për Mjetet Motorike ka dhënë leje që të dalë në përdorim makina fluturuese me tre rrota.

E prodhuar në Holandë, makina e quajtur “PAL-V Liberty” tashmë ka rrugën e hapur për të pushtuar gjithë Europën.

Por ka një çmim të kripur prej 300 mijë dollarësh.

Sipas The Times deri tani janë marrë 80 porosi për këtë makinë fluturuese e cila pritet të dalë në treg në vitin 2022.

Prototipi i parë i saj u ngrit në fluturim në 2012 dhe tashmë krijuesit po mendojnë ta çojnë prodhimin në seri në Indi. /k.k/noa.al/