Connect with us

Sport

Barcelona e Juventusi në fazën nokaut të Championsit, Dortmundi e Lazio me fitore bindëse

Published

on

Barcelona e Juventusi e kanë siguruar kalimin në fazën nokaut të Ligës së Kampionëve.

Barcelona sonte fitoi 4:0 si mysafire e Dynamo Kievit. Sergino Dets (52’), Martin Braithwaite (57’, 70’ penallti) dhe Antoine Griezmann (90+2’) shënuan për Barcelonën.

Juventusi ndërkohë ka arritur të kthehet nga disavantazhi 1:0 dhe të triumfoi 2:1 në shtëpi ndaj Ferencvarosit.

Myrto Uzuni (19’) realizoi për epërsinë e Ferencvarosit, ndërsa Cristiano Ronaldo (35’) dhe Alvaro Morata (90+2’) për Juventusin.

Pas katër xhirove në Grupin G, kryeson Barcelona me 12 pikë, tri më tepër se Juventusi që zë vendin e dytë. Dynamo Kievi e Ferencvarosi kanë nga një pikë.

Në Grupin H, Manchester Unitedi fitoi 4:1 në shtëpi ndaj Istanbul Bashakshehirit dhe i është afruar fazës nokaut. Bruno Fernandes (7’, 19’), Marcus Rashford (35’ penallti) dhe Daniel James (90+2’) shënuan për Unitedin, ndërsa për Bashakshehirin realizoi Deniz Turuc (75’).

Në ndeshjen tjetër të grupit Paris Saint-Germaini triumfoi 1:0 ndaj RB Leipzigut. Neymar (11’ penallti) realizoi golin e vetëm për Parisin.

Pas katër ndeshjeve kryeson Manchester Unitedi me 9 pikë, PSG-ja zë vendin e dytë me gjashtë pikë, sa i ka edhe Leipzigu që është i treti, Bashakshehiri zë vendin e fundit me tri pikë.

Borussia Dortmundi e Lazio kanë fituar bindshëm duke iu afruar kështu fazës nokaut të Ligës së Kampionëve.

Dortmundi triumfoi 3:0 në shtëpi ndaj Brugges. Erling Braut Haaland (18’, 60’) dhe Jadon Sancho (45+1’) realizuan për Dortmundin.

Lazio fitoi 3:1 në Romë ndaj Zenit St. Petersburgut. Ciro Immobile (3’, 55’ penallti) dhe Marco Parolo (22’) shënuan për Lazion, ndërsa Artem Dzyuba (25’) për Zenitin. Nga minuta e 81-të për Lazion u inkuadrua Vedat Muriqi.

Dortmundi pas 4 xhirove në Grupin F zë vendin e parë me nëntë pikë, Lazio zë vendin e dytë me tetë pikë, ndërsa Brugge është i treti me 4 pikë. Zeniti zë vendin e fundit me një pikë.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending