Connect with us

Shendetsi

A ndikon kortizoli në shtimin e peshës?

Published

on

Kortizoli është një nga shumë hormonet e prodhuara në trupin tuaj të cilat shërbejnë si lajmëtarë kimikë.

Ndërsa zakonisht referohet si hormoni i stresit për shkak të rolit të tij në reagimin e stresit të trupit tuaj, ai ka një numër funksionesh të tjera të rëndësishme.

Disa njerëz pyesin nëse nivelet e kortizolit kanë një ndikim në peshën e trupit.

Ky artikull detajon efektin e mundshëm të kortizolit në shtimin e peshës, duke përfshirë disa mënyra për të ulur nivelet e tij në trupin tuaj, shkruan Healthline.

Çfarë është kortizoli dhe si ndikon në trupin tuaj?

Kortizoli është një hormon i rëndësishëm steroide që i përket një klase të hormoneve të quajtura glukokortikoide.

Është prodhuar në gjëndrat mbi veshkore që gjenden pikërisht mbi veshkat tuaja. Përveç ndihmës në reagimin e stresit të trupit tuaj, rolet e tjera të tij përfshijnë:

 • rritja e sheqerit në gjak

 • zvogëlim inflamacioni

 • shtypje e sistemit imunitar

 • ndihmon në metabolizmin e lëndëve ushqyese

Kortizoli lirohet përgjithësisht në lidhje të ngushtë me ritmin cirkadian të trupit tuaj, me 50-60 për qind të tij që lëshohet me 30-40 minuta pas zgjimit, pastaj nivelet bien gjatë gjithë ditës. Prodhimi dhe lirimi i tij rregullohet nga gjëndra e hipofizës dhe hipotalamusi i vendosur në trurin tuaj.

A ndikojnë nivelet e kortizolit në peshë?

Ndër faktorët e shumtë që ndikojnë në peshën tuaj trupore, rregullimi i hormoneve është një i rëndësishëm.

Ndërsa hormonet si kortizoli zakonisht mbahen brenda një hapësire të ngushtë nga sistemi endokrin i trupit tuaj, ka disa situata në të cilat ato mund të bëhen të ulëta ose të ngritura. Nivelet e larta mund të nxisin ngrënie të tepërt.

Rritjet e vogla të niveleve të kortizolit në përgjigje të stresit janë normale dhe nuk ka të ngjarë të shkaktojnë efekte anësore negative. Megjithatë, në raste të caktuara, nivelet e kortizolit mund të mbeten të ngritura kronike. Kjo zakonisht është për shkak të stresit ose një gjendje si sindroma Cushing, e cila bën që nivelet e kortizolit në gjak të mbeten të larta.

Kur nivelet e kortizolit mbeten të ngritura, mund të ndodhin efektet anësore të mëposhtme:

 • shtim në peshë

 • tension i lartë të gjakut

 • disponim i keq

 • skuqje të fytyrës

 • lëkurë e thatë

 • vështirësi përqendrimi

 • rezistencës ndaj insulinës

Kur jeni nën stres kronik, mund të jetë e vështirë të mbash zakone të shëndetshme të ngrënies. Një studim në 59 gra të shëndetshme zbuloi një lidhje midis niveleve të ngritura të kortizolit dhe një rritje të oreksit, e cila potencialisht mund të promovojë shtim në peshë.

Përveç kësaj, një studim tjetër zbuloi një lidhje midis një përgjigje më të lartë të kortizolit dhe një sasie më të lartë të dhjamit të barkut në një grup prej 172 burrash dhe grash, duke sugjeruar që kortizoli më i lartë mund të çojë në ngrënie të tepërt.

Thënë kjo, nivelet e stresit dhe kortizolit nuk janë gjithmonë të lidhura drejtpërdrejt, prandaj nevojiten më shumë të dhëna për të krijuar një marrëdhënie të drejtpërdrejtë. /Telegrafi/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending