Connect with us

Entertainment

6 situata kur ju lejohet të gënjeni në një lidhje – ALSAT-M

Published

on


Shkencëtarët janë të mendimit se shpesh njerëzit preferojnë që t’i gënjesh me një qëllim të mirë sesa t’i tregosh të vërtetën e hidhur. Kjo do të thotë, që ka disa momente/situata që në një mënyrë apo një tjetër është mirë që partnerit tënd t’i thuash një gënjeshtër dhe të mos ndihesh fare fajtor/e

Madje, sipas studimeve thuhet se gënjeshtrat e bardha ndihmojnë në forcimin e besimit në një lidhje, por kujdes! Ka disa momente specifike kur ju lejohet të gënjeni.

  1. Ku partneri yt ju pyet se ç’ndjeni për njerëzit e tjerë.

Kjo bën pjesë tek pyetjet e vështira, prandaj edhe mund të gënjeni fare pak. Nëse ai/ajo ju pyet sa shumë e keni dashur ish-in mund edhe të luani me të vërtetën, për hir të marrëdhënies aktuale.

  1. Kur jeni duke u ndarë dhe nuk do t’i shkaktosh më shumë dhimbje

Këtu mund t’i thuash: “Nuk është faji yt…jam unë!”

  1. Kur do t’i japësh fund një debati.

Nëse nuk bëhet fjalë për një çështje delikate, mund edhe të gënjeni.

  1. Kur ai/ajo të jep një dhuratë të shëmtuar apo gatuan diçka jo dhe aq të shijshme.
  2. Kur do të anulosh një takim pa një arsye të fortë.
  3. Kur modeli i ri i flokëve është një tmerr i vërtetë!

Mund të bësh sikur të pëlqejnë për të mos i prishur hovin, por me takt thuaji që herën tjetër as të mos e mendojë si model.

Burimi: Bright Side

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Vetura luksoze që askush nuk e dëshironte

Published

on

Ka kaluar saktësisht një çerek shekulli nga prezantimi i makinës së fundit të pasagjerëve të markës së famshme nfa Çekia.

Tatra është një emër me një histori të pasur që daton që nga shekulli i 19-të.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ky prodhues çek i makinave luksoze i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit gjerman, dhe më pas periudhës së pasluftës dhe autoriteteve komuniste, për t’iu nënshtruar përfundimisht gjatë tranzicionit në vitet 1990.

Sot është i njohur për prodhimin e kamionëve dhe automjeteve ushtarake.

Ky vit shënon një çerek shekulli që nga premiera e makinës së fundit të pasagjerëve që mban emërtimin Tatra. Ai është një model 700, bazuar në paraardhësin e tij, Tatra 613.

Kjo veturë është bërë për vetëm tre vjet, deri në vitin 1999, dhe në atë periudhë u prodhuan më pak se 100 kopje. Mundësohej nga një motor me benzinë ​​V8.

 

Continue Reading

Entertainment

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Published

on

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror.

Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u shpreh se ky insekt jeton vetëm në Bjeshkët e Nemuna, për të ka shkruar edhe mediumi i njohur për zbulime shkencore “Phys.org”.

Duke iu referuar publikimit në revistën prestigjioze “Boidiversity Data Journal”, kjo faqe ka shkruar se pas analizave molekulare dhe morfologjike ishte kuptuar se është specie në të cilën shkenca s’kishte pasur qasje më herët.

Continue Reading

Entertainment

Vullkani në Karaibe, ekspertët paralajmërojnë shpërthime të tjera

Published

on

Ishulli Karaibe i Shën Vincentit mund të shohë shpërthime të tjera vullkanike gjatë ditëve të ardhshme, kanë paralajmëruar ekspertët.

Vullkani La Soufrière shpërtheu për herë të parë të premten, duke mbuluar ishullin në një shtresë hiri dhe duke detyruar më shumë se 16 mijë banorë të evakuohen nga shtëpitë e tyre.

Shpërthimet më të vogla vazhduan gjatë fundjavës, duke shkaktuar ndërprerje të furnizimit me energji elektrike dhe ujë.

Zyrtarët e emergjencave e kanë përshkruar situatën si një “zonë beteje”, shkruan A2.

“Vullkani vazhdon të shpërthejë duke prodhuar sasi të bollshme të hirit”, tha Qendra e Kërkimit Sizmik të Universitetit të Indive Perëndimore. “Shpërthimet dhe rënia shoqëruese e hirit, me madhësi të ngjashme, ose më shumë, ka të ngjarë të vazhdojë edhe gjatë ditëve të ardhshme duke ndikuar në Shën Vincent dhe ishujt fqinjë,” paralajmëroi ai.

Continue Reading

Trending