Connect with us

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Maqedoni

VMRO: Dimitrov është përgjegjës për dështimin e fillimit të negociatave me BE-në – Alsat

Published

on

Në Kuvend po zhvillohet debat i ashpër rreth interpelancës ndaj Zv/kryeministrit për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov. Sipas opozitës maqedonase, Dimitrov është përgjegjës për dështimin e fillimit të negociatave me BE-në, pasi ai ishte arkitekt i marrëveshjes për fqinjësi të mirë me Bullgarinë në vitin 2017. Ky pakt sipas opozitës, i turpshëm, nuk obligon Sofjen ta mbështesë euro-integrimin e vendit dhe si pasojë vendi tani ndodhet para zgjedhjes së vështirë: të mos hapëroj drejt euro-integrimit ose populli maqedonas të pranojë diçka që nuk është.

“Duhet të jeni amator politik ose të keni agjendë tjetër të nënshkruani marrëveshje me shtet fqinj që jua konteston themelet e shtetit dhe përskaj kësaj të mos keni kurrfarë mekanizmash të kontrollit. Ashtu siç duhet të jeni amator të pranoni që komisioni për historinë të vendos për të ardhmen e shtetit. Në Ballkan ku secili ka interpretim të vetë të historisë, të pranoni historia të vendos për të ardhmen, e përsëris, është ose amatorizëm politik ose agjendë e fshehur. Dyshoj në të dytën, nuk jeni aq pa përvojë- deklaroi Aleksandar Nikollovski, VMRO DPMNE.

Dimitrov i hodhi poshtë akuzat si të pabaza, me arsyetimin se ai nuk mund të mbante përgjegjësi për premtimet që nuk i mbajti Unioni apo shkeljet që i bëri Sofja marrëveshjes. Madje Dimitrov tha se në Sofja ai konsiderohej “më i keq se Koronavirusi” dhe njeri që nuk lëshon pe.

“Për çka akuzohem?! Që nuk lejova negociata me çdo çmim, me çmimin e gjuhës maqedonase?! Mbase këtë e dëshiruat, që të mund ta plasonit tezën e tradhtisë së interesave kombëtare, sepse kështu kjo tezë nuk ju mbanë. Nëse këtë e kërkoni, menjëherë po ju them, asnjëherë nuk lejoj. Mirë që s’u kujtuat të ngrisnit interpelancë ndaj Komisionit Evropian që i dhanë kësaj Qeverie rekomandim të pakushtëzuar ose Këshillit Evropian për dritën jeshile, të pakushtëzuar për fillim të negociatave! Sepse bëhet fjalë për fjalët dhe vendimet e tyre- u përgjigj Nikolla Dimitrov, Zv/kryeministër për Çështje Evropiane.

Derisa opozita i kujtonte Dimitrovit se dorëheqja pas dështimeve është vlerë evropiane, pushteti këmbëngulte se ai është meritori për të gjitha sukseset e vendit në politikën e jashtme. Interpelanca ndaj Dimitrovit u propozua nga VMRO DPMNE-ja dhe të partia “E majta”.

Anesa Salihu


Continue Reading

Trending