Connect with us

Entertainment

Zbulohet varreza 1 mijë vjeçare arabe në Spanjë

Published

on

Një nga varrezat më të mëdha mesjetare në Europë është gjetur në veri-lindje të Spanjës, në afërsi të qytetit të Tauste. Ajo që e bën edhe më të veçantë varrezën, është se pozicioni i trupave dhe mënyra e varrimit lejnë të kuptohet se të vdekurit ishin të gjithë islamikë.

Arkeologët e Universitetit të Vendeve Baske kanë vite që studiojnë sitin, por gërmimet treguan një dimension të pamenduar më parë. Janë 400 varret e zbuluar deri më tani në një hapësirë rreth 2 hektarë, por studiuesit mendojnë se mund të ndodhen më shumë se 4500 varre.

Arabët kanë filluar dominimin e Spanjës duke filluar nga viti 700, duke e lënë totalisht territorin e gadishullit iberik vetëm 7 shekuj më vonë, në 1492, me një trashëgimi të pasur veçanërisht në qytete si Sevija, Toledo Kordoba dhe Granada, por të shpërndara kudo në Spanjë.

Gjithsesi, sipas studiuesve, zbulimi është i rëndësishëm sepse deri më tani mendohej se arabët nuk kishin arritur deri në atë pikë të veri-lindjes, ndërkohë që varret e zbuluara tregojnë një histori të gjatë banimi.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Ndërron jetë burri më i vjetër në botë

Published

on

Ndërron jetë në Iran burri më i vjetër në vend dhe në botë, i cili sipas dokumenteve zyrtare ishte 138 vjeç. Ahmad Soufi, ishte i lindur në provincën lindore të Kurdistanit, pranë kufirit me Irakun. Sipas kartës së tij të identitetit, ai kishte lindur më 28 shkurt 1882, disa vite përpara personit që njihet zyrtarisht si më i vjetri në botë, japonezja Kane Tanaka, e cila është 117 vjeç. Për të krijuar besueshmëri, agjencia e lajmeve Irna ka publikuar një kopje të “chenasnameh”, i ngjashëm me regjistrin familjar dhe një kopje të kartës së identitetit me të njëjtën datë lindjeje që vjen nga 1882, që e bëjnë Ahmad Soufi bashkëkohës me presidentin e SHBA-së, Franklin D. Roosevelt.

 

Continue Reading

Entertainment

I bie meteori në shtëpi, bëhet milioner!

Published

on

Për 33-vjeçarin indonezian Joshua Hutagalung, kjo ishte vërtet një dhuratë e rënë nga qielli.

I riu artisan u kthye brenda ditës në milioner falë një meteori që ra në shtëpinë e tij, duke i shkatërruar çatinë e duke e frikësuar pamasë, por ndërkohë, duke e bërë papritur, shumë të pasur. Hutagalung po punonte në kopsht, përpara shtëpisë së vet në ishullin e Sumatrës kur një objekt qiellor, një gur nga hapësira që peshonte, 2.1 kg ra brenda dhomës së tij të ndenjes.

“ Zhurma ishte aq e fortë sa u shkund e gjithë shtëpia”, kujton ai. Pashë që çatia kishte një vrimë të madhe në të, dhe fillova të kërkoj për objektin që kishte shkaktuar atë lloj dëmi”, rrëfen i riu. “ Kur e gjeta dhe e mora në duar, guri ishte ende i ngrohtë”, shton ai.

Meteori përmbante kondrit karbonik, një varietet jashtëzakonisht i rrallë që vlerësohet të jetë 4.5 miliardë-vjeçar dhe sipas referimeve në shtypin e huaj ka një vlerë prej rreth 722 eurosh për grame. Hutagalung i tha gazetës “The Sun” se ia kishte shitur gurin e rrallë ekspertit amerikan Jared Collins, që nga ana e tij ia kaloi një koleksionisti po në Shtetet e Bashkuara, i cili po e ruan ne Qendrën për Studimin e Meteorëve, në Universitetin e Arizonës.

Me paratë e fituara, 33-vjeçari thotë se nuk ka nevojë të punojë më e ka vendosur sakaq të financojë dhe ndërtimin e një kishe në komunitetin e tij.

Continue Reading

Entertainment

Ndërroi jetë burri më i vjetër në botë

Published

on

Ndërron jetë në Iran burri më i vjetër në vend dhe në botë, i cili sipas dokumentave zyrtare ishte 138 vjeç.

Ahmad Soufi, anëtar i minorancës kurde u shua në Saqqez, në provincën lindore të Kurdistanit, pranë kufirit me Irakun.

Sipas kartës së tij të identitetit, ai kishte lindur më 28 shkurt 1882, disa vite përpara personit që njihet zyrtarisht si më i vjetri në botë, japonezja Kane Tanaka, e cila është 117 vjeç.

Për të krijuar besueshmëri, agjencia e lajmeve Irna ka publikuar një kopje të “chenasnameh”, i ngjashëm me regjistrin familjar dhe një kopje të kartës së identitetit me të njëjtën datë lindjeje që vjen nga 1882, që e bëjnë Ahmad Soufi bashkëkohës me presidentin e SHBA-së, Franklin D. Roosevelt.

Continue Reading

Trending