Connect with us

Entertainment

Zbulohen tunelet sekrete në Poloni, kërkuesit pranë gjetjes së thesarit të vjedhur nga nazistët

Published

on

Një rrjet i fshehtë tunelesh nga Lufta e Dytë Botërore që mendohet se të çojnë në “Dhomën e Qelibarit” ose në thesare të tjerë të humbur të kohës së luftës, është zbuluar së fundmi në vendin ku ndodhej ish-selia lindore e ushtrisë naziste.

– Advertisements –

5 hyrjet që çojnë në sistemin e pazbuluar më parë të korridoreve nëntokësore që u gjetën në verilindje të Polonisë, përshkruhen si zbulimi më i madh i bërë ndonjëherë.

Bartlomiej Plebanczyk nga kompleksi i muzeut “Mamerki” ku u bë zbulimi u shpreh: ‘Për momentin, bazuar në mënyrën se si hyrjet ndahen, duket se një nga tunelet është rreth 50 metra i gjatë, por mund të jetë më i gjatë. Disa prej tyre janë mbushur, mbase me qëllim që t’i fshehin, kështu që do të duhet të heqim shumë material para se të shohim se çfarë ka brenda tyre.’

Dhoma e Qelibarit, e ndërtuar për carin rus Pjetri i Madh në vitet 1700 dhe i mbushur me qelibar, ar dhe bizhuteri të çmuara, u vodh nga nazistët dhe u zhduk në mënyrë misterioze në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Për dekada, “gjuetarët” e thesareve kanë kërkuar Europën për pasuritë e humbura, por pa rezultat.

Në fillim të këtij muaji, ethet e “Dhomës së Qelibarit” u rindezën kur zhytësit në qytetin polak të Gdansk thanë se do të fillonin të kontrollonin një anije të mbytur në fund të Balltikut.