Connect with us

Maqedoni

Zaev, optimist për çeljen e negociatave këtë vit

Published

on


Nuk do të ketë marrëveshje të re për çështjet e hapura me Bullgarinë, sepse edhe nëse dëshirojmë nuk mund të bëjmë marrëveshje më të mirë se ajo që e kemi. Kështu ka deklaruar kryeministri Zoran Zaev, pas takimit online që ai bashkë me zëvendëskryeministrin për euro integrime NIkolla Dimitrov dhe ministrin e punëve të jashtme Bujar Osmani, e zhvilluan me përfaqësuesit e lartë të BE-së. Zaev shtoi se të dy palët do të bëjnë gjithçka që është e mundur për të arritur zgjidhje deri para mbajtjes së takimit të parë ndërqeveritare, me çka shënohet edhe hapja zyrtare e negociatave me BE-në.

Fuqishëm edhe unë personalisht jam i fokusuar, që të gjitha kapacitetet tona që i kemi për tu gjetur zgjidhje e këtillë e cila kuptohet se do ti japë mbështetje atmosferës së mirë të mbajtjes së konferencës së parë ndërqeveritare e cila duhet të mbahet me përfundimin e këtij viti, ndërsa kjo është gjatë kryesimit nga ana e Gjermanisë- deklaroi Zaev.

Megjithatë Zaev shtoi se nuk e përjashton mundësinë që Bullgaria të vendos veto dhe konferenca e parë ndërqeveritare të mos mbahet deri më dhjetor. Por nënvizoi se përfaqësuesit më të lartë të BE-së, në takimin e sotëm i kanë dhënë mbështetje maksimale vendit tonë në përkushtimin e vendosjes së standardeve në të gjitha sferat.

Porositëm se rruga jonë drejt BE-së nuk ka alternativë dhe presim që së shpejti ti bëjmë hapat e ardhshëm për secilin kapitull të hapur për kualitetin evropian të jetesës për të gjithë qytetarët tonë. Të gjithë bashkëbiseduesit tonë sot, miqtë tonë, përfaqësuesit e institucioneve më të larta të BE-së dhanë mbështetje të fuqishme për përkushtimin tonë për realizimin e standardeve evropiane në të gjitha sferat- pohoi Zoran Zaev, kryeministër.

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministrat Osmani dhe Dimitrov, në prag të Samitit të Sofjes, në kuadër të procesit të Berlinit kanë zhvilluar takim online me kryetarin e Këshillit Evropian, Sharl MIshell, Përfaqësuesin e lartë të KE-së, Zhosef Borel, me euro-komisarin për fqinjësi të mirë dhe zgjerim Oliver Varhei dhe me kryetarin e Parlamentit Evropian, Dejvid Sasoli.

Mefail Ismaili

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending