Connect with us

Maqedoni

VMRO-ja proteston kundër qëndrimeve të Zaevit mbi historinë – Alsat

Published

on

Opozita maqedonase vlerëson se kryeministri, Zaev i kaloi të gjitha linjat e kuqe. Kreu i Komisionit parlamentar për politikë të jashtme, Milloshovski tha se tashmë prioritet nuk është miratimi i një rezolute, e cila do ta definonte pozicionin e Shkupit ndaj Sofjes, por se është e domosdoshme të ndalet kryeministri, Zaev i cili sipas tij, është në gjendje të shes gjithçka në negociata me Sofjen.


Dje Zaev e nënçmoi dhe hoqi dorë nga Koco Racin. Dje Zaev e nënçmoi dhe hoqi dorë nga Esterija Povadija Mara. Dje Zaev e nënçmoi dhe hoqi dorë nga idealet e Nexhat Agollit. Dje Zaev harroi se Kuzman Josifovski Pitu dhe Liman Kaba, bashkë formuan lëvizje nacional-clirimtare në Dibër dhe me sakrificën e tyre u mundësua krijimi i këtij shteti, sot të kemi arsim, ushtri, Kuvend, deputetë, popull, dinjitet. Zaev i kaloi të gjitha linjat e kuqe, që mund t’i durojë populli dhe mendoj se këtij nënçmimi duhet ti vendosim pikë’ deklaroi Antonio Milloshovski, VMRO DPMNE.

Nga ana tjetër, Ministri bullgar i Mbrojtjes, Karakaçanov insiston se Shkupi duhet të jep garanci të dokumentuara, nëse e dëshiron pëlqimin e Sofjes për t’i filluar negociatat me BE-në.

Duam garanci të qarta për ndryshimin e sistemit arsimor të tyre, por kur, me afate. Procesi i negociatave mund të zgjasë edhe 10 vjet. Që të japim pajtimin që ky të fillojë, ne dëshirojmë dokument të precizuar me afate, që të bashkëngjitet me marrëveshjen e BE-së dhe të jetë e qartë se në çdo kohë mund ta pengojmë këtë proces nëse marrëveshja mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë nuk zbatohet nga ana e tyre’ pohoi Krasimir Karakaçanov, Ministër i Mbrojtjes së Bullgarisë.

Karakaçanov gjithsesi e përgëzoi Zaevin për qëndrimet e shprehura, duke i cilësuar si hap të vogël në drejtimin e vërtetë. “Nëse ecim përpara me hapa kaq të shpejtë, mendoj se vitin e ardhshëm mund të flasim për fillim të procesit të negociatave” u shpreh ai.

Anesa Salihu

 

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending