Connect with us

Maqedoni

VMRO-DPMNE-ja s’tregon nëse i mungojnë para

Published

on


VMRO – DPMNE nuk ka përgjigje nëse në arkën e partisë i mungojnë një milion e treqind mijë euro. Opozita nuk kishte përgjigje, nëse do të bëhet një revizion i brendshëm i partisë, për të përcaktuar se si ish-kryetari i partisë arriti 1.3 milion euro, në vend se në arkën e partisë, sipas Prokurorisë, ti fuste në xhep, dhe të blejë një parcelë të shtrenjtë në Vodno. Në hetimin e Prokurorisë për Krimin e Organizuar dhe Korrupsionin, me të cilin Gruevski dyshohet se ka nxjerrë mbi një milion euro nga partia, ata shohin politikë. Villma Ruskovska nuk ka kredibilitet, sepse në një proces gjyqësor për shpifje kundër partisë, ajo ka dorëzuar një ekspertizë psikiatrike e cila, sipas VMRO-së, nuk ka lejuar të zhvillonte procedura kundër tyre.

 Villma Ruskovska është një prokurore, e cila që para disa muajve ka një gjetje mjekësore, nga një mjek specialist serioz, ku ajo vetë thotë se, gjegjësisht mjeku arrin në përfundimin se ndjen zemërim ndaj VMRO – DPMNE-së, ndjen anksiozitet. Ajo nuk është kryeprokurore e prokurorisë, që mund të mendojë në mënyrë racionale”-tha Dimçe Arsovski, VMRO – DPMNE.

Në hetimin e “parcelave në Vodno” partia nuk përfshihet, por i arratisuri dhe ish-kryetari i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski, kushëriri i tij Sasho Mijalkov, Orce Kamçev, nëna e tij, pastaj kumbari i Gruevskit, Risto Novaçevski edhe një person tjetër. Nga të gjithë të dyshuarit, vetëm Novaçevski përfundoi në paraburgim 30 ditor për shkak të rrezikut të arratisjes. Risto Novaçevski është pjesë e faljes së ish-kreut të shtetit Gjorge Ivanov pasi LSDM ngriti padi penale për mënyrën e blerjes dhe shitjes së tokës në Vodno në vitin 2015. Parcelat prej 11 mijë metra katrorë tani janë ngrirë, dhe nuk mund të shiten, dhe janë në pronësi të Shoqërisë për tregti, shërbime, pushim dhe rekreacion “LLajf kear Centar” – një kompani në pronësi të familjes Kamçev.

 

Bojan Stojanovski

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending