Connect with us

Maqedoni

VMRO-DPMNE-ja paralajmëron mocion mosbesimi ndaj Qeverisë – Alsat

Published

on

Opozita maqedonase paralajmëron mocion mosbesimi ndaj Qeverisë. Pas intervistës së kryeministrit Zaev për median bullgare, VMRO DPMNE-ja është e prerë se Zaev e ka dëmtuar pozicionin e Shkupit në bisedimet me Sofjen dhe për këtë duhet të mbajë përgjegjësi.

– Advertisment –

Kjo që e bën nënkupton shkatërrim të tërësishëm të pozicioneve të Maqedonisë në bazë afatgjate, të cilitdo pozicion kombëtar të Maqedonisë në të ardhmen. Prandaj një ditë më parë, një orë më parë duhet të jep dorëheqje dhe të ikë. Pas mbarimit të 100 ditëve të para që nga formimi i Qeverisë do ta ngremë në Kuvend mocion të mos besimit të Qeverisë dhe presim që së paku 61 deputetë të votojnë mosbesimin e Qeverisë Zaev”-tha Aleksandar Nikollovski, VMRO DPMNE.

Ndërkohë zv/kryeministri, Dimitrov thotë se po vazhdojnë përpjekjet dypalëshe për gjetjen e një për zgjidhjeje.

Këto ditë punojmë, kemi kanale të hapura që të gjejmë zgjidhje. Megjithatë zgjidhja nuk mund ta prekë të drejtën tonë të vetë-përcaktimit. Identiteti maqedonas është rezultat i një procesi historik, nuk guxojmë ta bisedojmë e as ta negociojmë”-pohoi Nikolla Dimitrov, Zv/Kryeministër për Çështje Evropiane.

https://ëëë.youtube.com/ëatch?v=5tvmeE3iZV0&feature=youtu.be

Por Presidenti, Pendarovski thotë se edhe po të arrihet kompromis, nuk përjashtohet mundësia që gjatë negociatave Sofja t’i bëjë obstruksione Shkupit.

Mundësitë për gjetje të zgjidhjes janë minimale, ndonëse ekzistojnë. Pasi ka përpjekje që çështjet e identitetit të vendosen në tavolinën e negociatave, ndërsa për këtë askush askund në botë as nuk ka negociuar e as që do të negociojë…Pra, nëse e nënshkruani një marrëveshje pa vullnet, gjithmonë do të gjeni arsye për të mos e respektuar, ndërsa kompleksiteti i procesit të integrimeve evropiane jep mundësi të mjaftueshme procedurale për këso obstruksionesh”-pohoi Stevo Pendarovski, President.

Derisa Pendarovski vlerëson se mos-fillimi i negociatave do të reflektohej negativisht në reformat që vendi duhet t’i bëjë, Dimitrov është i prerë se çfarëdo që të ndodhë, vendi do të vazhdojë me procesin e evropianizimit, në mënyrë që të jetë gati për negociata, kur rrethanat të ndryshojnë. Ministri i brendshëm, Spasovski thotë se po merren masa ndaj gjuhës së urrejtjes në rrjete sociale,  që qytetarët po shprehin së fundmi ndaj Bullgarisë shkaku i vetos.

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending