Connect with us

Entertainment

VIDEO | Dubai e bëri përsëri: tani pishina më e thellë në botë me 14.6 milion litra ujë

Published

on

Qyteti i superlativave me kullën më të lartë në botë midis rekordeve të tij të shumta, Dubai tani ka pishinën më të thellë në planet të kompletuar me një “qytet të fundosur” për zhytësit për të eksploruar.

Pikiatë e thellë Dubai, e cila u hap të mërkurën, por fillimisht vetëm me ftesë, krenohet si “objekti i vetëm i zhytjes në botë”, ku mund të zbresësh 60 metra, 15 metra më thellë se çdo pishinë, nga rekordet botërore Guinness.

Ai përmban 14.6 milion litra ujë të freskët, një vëllim ekuivalent me gjashtë pishina me madhësi olimpike. Të udhëhequr nga dritat dhe muzika e ambientit, zhytësit mund të luajnë futboll në tavolinë dhe lojëra të tjera në fund, si dhe të eksplorojnë një “qytet të braktisur të fundosur” ose thjesht të kënaqen duke shikuar bimësinë gjatë zhytjes.

Pishina është e pajisur me më shumë se 50 kamera, për qëllime argëtimi dhe sigurie. Një zhytje një-orëshe kushton midis $ 135 dhe $ 410, duke u zotuar se do të hapet për publikun e gjerë së shpejti.

 

Dubai, i cili nga tetori pret Expo 2020 të vonuar, u rihap për turistët në korrik të vitit të kaluar dhe ka organizuar një nga fushatat më të shpejta të vaksinimit në botë kundër Covid-19.