Connect with us

Shendetsi

Vështirësia në veshjen e të brendshmeve: Shenjë se keni mungesë të vitaminës B12

Published

on

Vitamina B12 kryen një numër rolesh thelbësore në trup, të tilla si mbajtja e qelizave nervore dhe të gjakut të trupit të shëndetshme dhe ndihmon në krijimin e ADN-së.

Mungesa e vitaminës prish këto mekanizma jetësorë; duke prodhuar simptoma te gjera. Lloji i simptomave që mund të përjetoni mund të varet nga shkaku themelor i mungesës tuaj B12.

Anemia e dëmshme

Shkaku kryesor i mungesës së B12  – mund të prodhojë një numër simptomash të dallueshme.

Anemia e dëmshme është një sëmundje autoimune që parandalon trupin të prodhojë faktorin e brendshëm – një proteinë e prodhuar nga lukthi dhe e nevojshme për absorbimin e vitaminës B12 në zorrë.

Sipas PAS, një shenjë treguese që keni mungesë të B12 të shkaktuar nga anemia e dëmshme mund të vërehet kur vishni të brendshmet.

Siç shpjegon PAS, vështirësia në veshjen e tyre mund të tregojë se nivelet e ulëta të B12 po çojnë në “paqëndrueshmëri të përgjithshme”. Kjo simptomë mund të bëhet e dukshme edhe kur duhet të mbash diçka gjatë dushit, transmeton Express.co.uk.

Pamundësia për të qëndruar drejt me sy të mbyllur ose kur është errësirë ​​mund të jetë gjithashtu një shenjë e paqëndrueshmërisë së lidhur me mungesën e B12, shton ajo.

Shenjat e tjera treguese përfshijnë:

  • Marramendje / Alivanosje

  • Mpirje / Ndjesi shpimi gjilpërash

  • Djegia e këmbëve dhe / ose shputave

  • Humbja e nuhatjes, shijes dhe / ose prekjes

Si duhet të përgjigjem?

Ju duhet të shihni një mjek të përgjithshëm nëse po përjetoni simptoma të mungesës së vitaminës B12, këshillon NHS. /Telegrafi/