Connect with us

Showbiz

Vdes legjenda e muzikës ‘rock’, kitaristi Eddie Van Halen

Published

on

Eddie Van Halen, kitaristi i njohur i grupit ikonik të rokut Van Halen, ka vdekur, sipas një postimi në rrjetet sociale nga djali i tij. Ai ishte 65 vjeç.

“Ai ishte babai më i mirë që mund të kërkoja ndonjëherë”, shkroi djali i tij, Wolf Van Halen në një shënim të postuar në Twitter. “Çdo moment që kam ndarë me të brenda dhe jashtë skenës ishte një dhuratë”, shkruan CNN.

Wolf Van Halen, djali i Eddie dhe Valerie Bertinelli, tha se babai i tij vdiq pas një “beteje të gjatë dhe të mundimshme me kancerin” të martën në mëngjes. Van Halen ishte martuar edhe me aktoren Janie Liszewski në vitin 2009.

“Zemra ime është thyer dhe nuk mendoj se do të shërohem plotësisht nga kjo humbje”, shtoi ai.

Bertinelli shkroi në Twitter se jeta e saj ndryshoi 40 vjet më parë kur u takua me kitaristin.

“Ju më dhatë një dritë të vërtetë në jetën time, djalin tonë, Wolfgang”, shkroi aktorja. “Përmes të gjitha trajtimeve tuaja sfiduese për kancerin e mushkërive, ju mbajtët shpirtin tuaj të mrekullueshëm dhe atë buzëqeshje të pavlefshme”.

“Unë jam shumë mirënjohëse Wolfie dhe isha në gjendje t’ju mbaja në momentet tuaja të fundit. Unë do t’ju shoh në jetën tonë të ardhshme dashuria ime”, përfundoi ajo.

Eddie Van Halen, emri i plotë i të cilit ishte Edward Lodewijk Van Halen, dhe vëllai i tij Alex Van Halen filluan të performonin së bashku si adoleshentë, por formuan thelbin e asaj që më vonë do të bëhej Van Halen pasi u takuan me David Lee Roth.

Gjatë katër dekadave, Van Halen publikoi më shumë se një duzinë albumesh së bashku.

Magjia e kitarës së Van Halen ankoroi bendin përmes katër dekadave të trazuara të albumeve, turneve me shumë njerëz e suksese të panumërta.

Shumë emra të njohur kanë shprehur ngushëllime për vdekjen e kitaristit, ndër to edhe këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora.

“Rroftë një legjendë, u prefsh në paqe”, shkroi 29-vjeçarja në një fotografi përkujtuese të kitaristit në InstaStory. /Telegrafi/

Foto: Rita Ora/InstaStory