Connect with us

Showbiz

Thuajse të gjithë e kanë parë filmin “Anastasia”, por cila është historia e vërtetë që fshihet prapa mashtrimit dhe ‘zhdukjes‘ misterioze të vajzës së Carit të Rusisë

Published

on

“Anastasia” është një film dramë muzikor i animuar amerikan i vitit 1997 me regji të Don Bluth dhe Gary Goldman në bashkëpunim me ‘Fox Animation Studios’, transmetuar nga ’20th Century Fox’, dhe me protagonistë zërat e: Meg Ryan, John Cusack, Kelsey Grammer, Hank Azaria, Christopher Lloyd, Bernadette Peters, Kirsten Dunst dhe Angela Lansbury .

Filmi që pothuajse të gjithë e kanë parë në fëmijërinë e tyre është një përshtatje e legjendës së Dukeshës së Madhe Anastasia Nikolaevna të Rusisë, e cila pretendon se ajo i shpëtoi ekzekutimit të familjes së saj . Skenari themelor përqendrohet rreth një jetime amnezike tetëmbëdhjetë vjeçare me emrin Anya, e cila, me shpresën për të gjetur ndonjë gjurmë të familjes së saj, qëndron në krah të burrave që dëshirojnë të përfitojnë nga ngjashmëria e saj me Dukeshën e Madhe.

Megjithëse gëzoi një pritje pozitive nga shumë kritikë dhe audiencë duke lavdëruar animacionin, temat, personazhet, shfaqjet zanore dhe kolonën zanore, filmi u prit me kritika pozitive edhe nga disa historianë për ritregimin fantastik të jetës së Dukeshës së Madhe.

Posteri i filmit “Anastasia”

Nga një buxhet prej 50 milionë dollarësh sa u harxhuan për realizimin e tij, “Anastasia” fitoi mbi 139 milionë dollarë në të gjithë botën, duke e bërë atë filmin më fitimprurës nga Bluth dhe Fox Animation Studios.

Filmi është nominuar në dy kategori të mbrëmjes më të madhe të ndarjes së çmimeve kinematografike, “Kënga më e mirë origjinale” dhe “Kolona zanore më e mirë”.

Kush ishte në realitet Anastasia Nikoleaevna?

Dukesha e madhe, Anastasia

Dukesha e Madhe Anastasia Nikolaevna e Rusisë ishte vajza më e vogël e Car Nicholas II , sovrani i fundit i Rusisë Perandorake, dhe gruas së tij, Tsarina Alexandra Feodorovna .

Anastasia ishte motra e vogël e Dukeshës së Madhe Olga , Tatiana dhe Maria, dhe ishte motra e madhe e Alexei Nikolaevich, Tsarevich të Rusisë . Ajo u vra me familjen e saj nga një grup bolshevikësh në Yekaterinburg më 17 korrik 1918. Thashethemet e vazhdueshme për arratisjen e saj të mundshme qarkulluan pas vdekjes së saj, e nxitur nga fakti se vendndodhja e varrimit të saj ishte e panjohur gjatë dekadave të sundimit Komunist .

Miniera e braktisur që shërbente si një varr masiv pranë Yekaterinburgut e cila mbante eshtrat e acidifikuara të Carit, gruas së tij dhe tre vajzave të tyre u zbulua në vitin 1991. Këto mbetje u vendosën në prehje në Peter dhe Paul Fortress në vitin 1998.

Nikolaevich dhe vajza e mbetur – ose Anastasia ose motra e saj e madhe Maria – u zbuluan në vitin 2007. Mbijetesa e saj e mundshme është hedhur poshtë përfundimisht. Analiza shkencore duke përfshirë testimin e ADN-së konfirmoi se mbetjet janë të familjes perandorake, duke treguar se të katër dukeshat e mëdha u vranë në vitin 1918. Disa gra pretenduan në mënyrë të rreme se kanë qenë Anastasia; mashtruesja më e njohur është Anna Anderson . Trupi i Anderson u dogj me vdekjen e saj në vitin 1984, por testimi i ADN-së në vitin 1994 në copa të disponueshme të indeve dhe flokëve të Anderson nuk tregoi asnjë lidhje me familjen Romanov.

Kush e krijoi legjendën për Anastasian?

Ne nuk mund të themi me siguri pse pikërisht Anastasia u “zgjodh” nga thashethemet publike, por ndoshta sepse ajo ishte vajza më e vogël e Perandorit Nicholas II dhe Alexandra Fyodorovna.

Si vajza e katërt në familje, ajo u pasua vetëm nga Alexey, trashëgimtari i shumëpritur, në vitin 1904. Nuk ka llogari të qarta ose prova të shkruara për dikë në veçanti që krijoi këtë legjendë.

Në historinë ruse ka pasur shumë mashtrues, duke e promovuar veten e tyre si mbretër të shpëtuar për mrekulli: ishin tre Dmitri të Rremë (të gjithë ata që imitonin djalin e Ivanit të tmerrshëm) dhe Emelyan Pugachev , revolucionari Kozak i viteve 1770, i cili pretendoi se ai ishte Peter III, i cili i kishte shpëtuar vrasjes.

Cilat ishin rrethanat e lindjes së Anastasias?

Para se të lindte Anastasia, nëna e saj, Perandoresha Alexandra, ishte shumë e shqetësuar me ngjizjen e një trashëgimtari. Ajo tashmë kishte tri vajza; por sipas ligjeve ruse të trashëgimisë, një Dukeshë e Madhe mund të trashëgonte fronin vetëm kur të gjitha linjat e trashëgimisë mashkullore kishin mbaruar. Kështu, Duka i Madh Mikhail Alexandrovich, vëllai i vogël i Nikollës II, ishte i pari në linjën e trashëgimisë, që nuk i përshtatej familjes sunduese, dhe Perandoresha Alexandra në veçanti.

Nizier Anthelme Philipp

Alexandra u zhyt thellë në misticizmin filistin. Në vitin 1901, një hipnotizues dhe sharlatan i quajtur Anthelme Nizier Philippe u paraqit në gjykatën Ruse. Metodat e Philippe ishin vërtet ‘mbresëlënëse’: për shembull, ai i dha si dhuratë Aleksandrës një ikonë me një zile të vogël që ‘do ta alarmonte kur njerëzit me qëllime të këqija do t’i afroheshin’. Philippe gjithashtu “parashikoi” lindjen e një djali, dhe së shpejti, Anastasia lindi, për zhgënjimin e shumë njerëzve në familjen mbretërore (me përjashtim të nënës dhe babait të saj, natyrisht). “Alix lindi një vajzë – përsëri!” – Maria Feodorovna, nëna e Nikollës, i shkroi vajzës së saj dhe motrës së Nikollës, Dukesha e Madhe Xenia Alexandrovna.

Kush ishte Anastasia si person?

Nuk ka shumë informacion në lidhje me jetën private të Anastasias, kryesisht sepse nuk ishte diçka e veçantë ose shumë ndryshe nga jeta e vajzave të tjera të Carit. Anastasia u arsimua zyrtarisht në shtëpi, megjithëse nuk ishte një studente e zellshme. Ajo pëlqente të këndonte dhe vallëzonte dhe pikturonte shpesh akuarelë.

Gjatë Luftës së Parë Botërore, Anastasia, ashtu si motrat e saj, doli vullnetare si një infermiere në pallatin mbretëror në Tsarskoye Selo – shumë nga dhomat e saj ishin kthyer në pavijone spitali.

Pas Revolucionit të vitit 1917 dhe abdikimit të Nikollës, Nikolla dhe familja e tij (përfshirë Anastasian) u morën si të burgosur në Tobolsk, më pas në Yekaterinburg, ku më 18 qershor 1918, Anastasia festoi ditëlindjen e saj të fundit.

Cilat ishin rrethanat e vdekjes së Anastasias?

Anastasia dhe familja e saj u pushkatuan në mëngjesin e 17 korrikut 1918. Trupat e tyre u dërguan në minierën ‘Four Brothers’ pranë fshatit Koptyaki, 10 kilometra në veri të Yekaterinburgut. Atje, trupat u dogjën me acid sulfurik, kështu që nuk mund të identifikoheshin, dhe u hodhën në Ganina Yama (Ganin Ganin). Natën tjetër, Yakov Yurovsky, njeriu kryesor i ngarkuar me ekzekutimin, dhe ndihmësit e tij u kthyen në vend për të zhvendosur disa prej trupave në një vend tjetër. Kjo u bë me qëllim që të ngatërronte çdo kërkim për eshtrat e familjes mbretërore – numri i trupave nuk do të përshtatej.

Kur u zbuluan eshtrat e Anastasias?

Eshtrat e Nicholas, Alexandra dhe tre vajzave të tyre u zbuluan për herë të parë në vitin 1979 në logun e Porosyonkov (Rigine Piglet), katër kilmetra e gjysmë nga Ganina Yama, por u mbajtën të fshehtë derisa të shkatërrohej BRSS. Hetimet e mëtejshme në vitin 1991 treguan se eshtrat e Tsarevich Alexey dhe një vajze (Dukesha e Madhe Maria Nikolaevna) mungonin në vend. Në vitin 2007, ato u zbuluan në një gropë tjetër afër logut të Porosyonkov. Në vitin 2008, ekspertiza gjenetike provoi se mbetjet e gjetura rishtazi janë ato të Alexeyt dhe Marias. Hulumtimet e mëtejshme në vitin 2019 të kryera nga Komiteti Hetimor i Rusisë konfirmuan rezultatet. Ata u miratuan gjithashtu nga një palë e painteresuar – Michael Coble i Laboratorit të Identifikimit të ADN-së të Forcave të Armatosura në Rockville, Maryland.

Historia e mashtrimit: Sa femra pretenduan të ishin Anastasia?

Thashethemet rreth Anastasias që arritën disi t’i shpëtonin pushkatimit të familjes së Carit dhe të mbijetonin u shfaqën menjëherë pas vitit 1918 në qarqet evropiane të emigrantëve rusë. Në vitin 1920 në Berlin, një grua e re u ndalua nga një polic të hidhej nga një urë. Gruaja me sa duket ishte në gjendje të prishur mendore dhe u dërgua në një institucion mendor në Dalldorf (tani Wittenau, në Reinickendorf). Brenda dy vjetësh ajo u tregonte njerëzve se ishte Dukesha e Madhe Anastasia.

Një tjetër “Anastasia e njohur e rremë” përfshin Eleonora Krueger (1901-1954), e cila u shtir si Dukesha e Madhe në një fshat bullgar; Nadezhda Vasilyeva (? -1971), një grua e sëmurë mendore që kaloi vite në institucione mendore dhe burgje në BRSS dhe përfundimisht e vrau veten nga uria në një spital psikiatrik burgu në ishullin Sviyazhsk, tani Tatarstan, Rusi; Natalya Belikhodze, një grua gjeorgjiane e cila “zbuloi” veten e saj se ishte Anastasia Romanov në vitin 1995. Ajo vdiq në vitin 2000 dhe u konsiderua të ishte Anastasia e fundit e rreme.

Në total, kishte mbi 30 të tilla. Një djalë rus, Anatoly Ionov (l. 1936), madje pretendoi se ishte djali i Anastasias! /Telegrafi/

Showbiz

Ylli i “Gilligan’s Island”, Dawn Wells ndërron jetë në moshën 82 vjeçare

Published

on

Dawn Wells, e cila luajti Mary Ann Summer, ka ndërruar jetë në moshën 82 vjeçare.

Ajo ka vdekur të mërkurën në mëngjes në Los Angeles nga COVID-19, sipas publicistit të saj.

Aktorja ka qenë e pranishme në “Gilligan’s Island” për tre sezone me radhë, nga 1964 deri në 1967.

Foto: NBC

Për rolin e Mary Ann, ajo mundi 350 aktore të tjera, përfshirë këtu Raquel Welch.

Wells ka qenë pjesë edhe e shumë filmave të tjerë si: “Silent But Deadly”, “Return to Boggy Creek”, “The Harlem Globetrotter”, “Super Sucker”, “American Christmas” etj.

Ylli amerikan po ashtu ka qenë e martuar me Larry Rosen nga 1962 deri në 1967. /Telegrafi/

Foto: Getty Images

Continue Reading

Showbiz

Nora Istrefi me biznes të ri

Published

on

Këngëtarja e njohur shqiptare, Nora Istrefi, ka korrur ndër vite suksese të mëdha në profesionin e saj.

Ajo përmes rrjeteve sociale ka bërë të ditur se ka hapur një biznes të ri, që është krejtësisht i ndryshëm nga ajo që ka bërë.

Krijuesja e hitit “Anna” ka njoftuar fansat për një studio të re për fotografi, duke qenë se ishte dëshirë e kamotshme.

Nora Istrefi (Foto: Instagram)

Ky është postimi i plotë i artistes Nora Istrefi (pa ndërhyrje):

“Duke mare per baze qe kam perfunduar fakultetin e dizajnit te modes ,gjithemone me mu ka flejt deshira per te bere edhe dicka ma shume se muzika !

Po e nisi kete vit te ri me nje bisnes te vogel qe lidhet ngushte me fushat e mia te jetes ,perkatesisht me fotografine!

Nisur nga vetja dhe Renee, e di qe cdo nene do deshironte nje set fotografik gjate shtatzanise, te foshjnes se posalindur, me foshjen por edhe me komplet familjen !

Jam munduar dhe po mundohem te krijoj skena te bukura me ekipen time, momente te paharushme per me te dashurit tone.. Shpresoj do ju pelqej dhe do gjeni imagjinaten tuaj ne setet tona dhe projektet ne vazhdimësi”. /Telegrafi/

Continue Reading

Showbiz

Vëllai i Dua Lipës feston ditëlindjen e 15-të, këngëtarja i bën një dedikim të veçantë

Published

on

Ditën e sotme (e mërkurë) feston ditëlindjen e 15-të vëllai i këngëtares Dua Lipa, Gjin Lipa.

Artistja shqiptare me këtë rast i ka bërë një dedikim të veçantë, ku ndërkohë ka zgjedhur edhe disa imazhe të tyre të përbashkëta të realizuara ndër vitesh.

25 vjeçarja në fotografitë që zgjodhi përfshihet edhe motra e Duas, Rina Lipa, e cila vite më parë ka bërë debutimin si fashioniste.

Foto: Instagram

“Urime ditëlindjen për vëllain tim të dashur, Gjin Lipa. 15! Ju jeni më qesharaku, më i miri, më i sjellëshmi e më i kujdesshmi dhe jam shumë krenare për ty. Të dua dhe jam shumë me fat të jem motra jote”, ka thënë ajo.

Urimet për të vëllain e Lipës nuk munguan as nga fansat që numëron në rrjete sociale, duke marrë parasysh që vetëm në Instagram ka mbi 57 milionë.

Dua ndërkaq këtë vit ka qenë mjaft aktive me projekte muzikore, madje në mes të pandemisë solli albumin e dytë “Future Nostalgia”.

Albumi u prit shumë mirë dhe thuajse të gjitha këngët janë shndërruar në hite e me miliona klikime në YouTube. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending