Connect with us

Maqedoni

Tetove, tollovi para bankave dhe Institucioneve

Published

on


Përkundër rritjes së numrit të të infektuarve me koronavirus në Tetovë, shtohet edhe numri i qytetarëve që presin radhë para bankave dhe Institucioneve tjera. Banorët thonë se e kanë patjetër t’i paguajnë faturat, por nuk e arsyetojnë dot mos mbajtjen e maskave dhe distancës.

“Jo bre vëlla jo nuk e vendoj maskën, nuk e dua. Do e vendoj kur do e vendoj”.

“Kjo na frikëson po duhet të punoj posta që të mos ketë kaq dyndje”.

“Frikë është por çka me bë, duhet të ketë distancë por nuk ka sepse punojnë ngadalë duhet të presim me orë të tëra këtu”.

“Ja tek e kam me vete e kam, e di e di duhet”.

“Persona që nuk respektojnë rregullin e mbajtjes së maskës nuk ka vetëm para bankave, apo pikave pagesore, por edhe prindër që vinë t’i marrin fëmijët e tyre në shkollë, siç shihni në insertet në vazhdim”

Nga SPB-ja thonë se për vetëm një javë kanë parashtruar afër 600 gjoba për mos mbajtje të maskës. Paralajmërojnë, shtim të aktiviteteve para vendeve ku ka dyndje.

Janë zbuluar dhe gjobitur 556 persona, nga të cilët 330 në rajonin e Tetovës dhe 226 në rajonin e Gostivarit, të cilët kanë thyer nenin 6 nga rregullorja e Qeverisë për mbajtje të kushtëzuar të mbrojtjes në fytyrë. Dinamika planifikohen në baza ditore dhe ato nuk do zvogëlohen por përkundrazi do rriten varësisht nga situata konkrete – deklaroi Marjan Josifoski zëdhënës i SPB Tetovë.

Që nga fillimi i pandemisë, deri në 1 tetor, në territorin që mbulon SPB Tetovë janë shqiptuar 11 mijë dënime për mos mbajtje të maskës, 332 padi penale për mos veprim sipas rregullave shëndetësore apo shpërndarje të sëmundjes ngjitëse. Janë dënuar edhe dy banka për mos mbajtje të rendit dhe distancës para tyre.

Bashkim Sulejmani

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending