Connect with us

Maqedoni

Tetovë, dasmat dhe ahengjet nuk ndalen as gjatë pandemisë

Published

on


Dasmat dhe ahengjet e ndryshme familjare në Tetovë nuk janë ndalur as gjatë pandemisë. Organizime kryesisht nëpër oborre të shtëpive. Muzikantët dhe pronarët e restoranteve të cilët do të protestojnë nesër në Shkup, fajësojnë Qeverinë për keqmenaxhim.

“Nga restorantet, kaluan nëpër shtëpi. Organizimi i dasmave apo ahengjeve familjare  por nuk u ndalua realizimi i tyre, nëpër oborret e shtëpisë. Megjithatë, edhe nëpër restorante, jo të gjithë e kanë të ndaluar të realizojnë dasma. Pronarët e restoranteve thonë se, ata që janë të afërt me pushtetin nuk e kanë këtë ndalesë dhe dasmat vazhdojnë që të realizohen çdo mbrëmje”

Kohëve të fundit këtu në Tetovë ka pasur shumë dasma, dhe kanë punuar vazhdimisht ata që kanë lidhje me pushtetin, apo ndonjë parti.  Nuk është e drejtë, nuk është morale, nuk është etike që shumica të jenë të mbyllur ndërsa të tjerët të punojnë. Të vinë tek ne ta marrin avansin dhe të ikin diku tjetër ta bëjnë dasmën”-pohoi Qëndrim Zendeli, pronar restoranti dasmash.

Muzikantët dhe gastronomet thonë se shteti ka dështuar me menaxhimin e situatës. Për nesër ata paralajmërojnë protestës para Qeverisë

Lirisht mund të themi se ishte një dështim i menaxhimit të gjendjes së jashtëzakonshme. Shteti sikur me vetëdije i grumbullonte njerëzit pra ishte një menaxhim jo i mirë. Shteti tregohet i padrejtë ndaj një pjesë të gastronomisë dhe artistëve sepse gjitha bizneseve dhe lëmive tjera iu bë e mundur që të funksionojnë. Vetëm ky sektor nuk është aktiv. Siguria është më e madhe te një mbrëmje familjare se sa te një fushatë politike. Kampanjat i bënin me tubime me mbi 5 000 apo dhjetë mijë njerëz kurse në një dasmë kemi 200 persona”-tha Bajramali Idrizi, këngëtar.

Alsat mëson se muajin e fundit në Tetovë janë organizuar dhjetëra dasma nëpër restorante, ndërsa është intervenuar vetëm në një rast, i cili ka kaluar vetëm me vërejtje nga ana e inspektoratit të tregut.

 

Bashkim Sulejmani  

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending