Connect with us

Tech

Telefoni celular i ri Galaxy: Samsung tregon se kur do të prezantohet zyrtarisht

Published

on

Më 23 shtator, Samsung do të njoftojë një telefon inteligjent të ri Galaxy. Duhet të jetë Galaxy S20 Fan Edition.

Pak më shumë se një muaj më parë, Samsung prezantoi Note 20 në një ngjarje në internet, pasuar pak më pas nga Galaxy Z Fold2 dhe tani një telefon inteligjent tjetër Galaxy është afër.

Kompania njoftoi një ngjarje në faqen e saj të internetit për të mërkurën, më 23 shtator.

Titulli për ngjarjen është “A je një tifoz”, i cili tregon qartë fillimin e Samsung Galaxy S20 Fan Edition. Ky është një degëzim më i lirë i modelit nga viti i kaluar.

Disa detaje teknike të telefonit celular kanë dalë paraprakisht.

Telefoni inteligjent duhet të vijë në të dy versionet 4G dhe 5G. Ka një Snapdragon 865 (5G) ose çipi i brendshëm i Samsung Exynos 990 (4G).

Telefoni celular gjithashtu vjen me një ekran 120Hz AMOLED dhe një konfigurim të trefishtë të kamerës.

Çmimi për Samsung Galaxy S20 FE vlerësohet në 649 deri në 699 euro. Më shumë detaje do të jenë në dispozicion më 23 shtator nga ora 16:00.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech

Themeluesi i “Twitter”: Rrjetet sociale, krijojnë varësi!

Published

on

Rrjetet sociale si Twitter dhe Facebook mund të krijojnë varësi e pohuar kjo nga vetë themeluesit i njërit prej tyre, Jack Dorsey.

Dorsye i bëri këto komente gjatë seancës dëgjimore përpara Komitetit të Gjyqësorit të Senatit, në fokusin e të cilës ishin çështje që kanë të bëjnë me moderimin e përmbajtjes dhe zgjedhjet e vitit 2020 të dy drejtuesve të platformave më të mëdha sociale në botë.

Dorsey dhe shefi i Facebook, Mark Zuckerberg u morën në pyetje nga senatori Lindsey Graham, i cili deshi të dinte nëse rrjetet që ata kanë ngritur kanë aftësinë të krijojnë varësi për përdoruesit. Zuckerberg iu shmang një përgjigje të drejtpërdrejtë, duke argumentuar se për diçka të tillë nuk ka ende një konkluzion të saktë. Por Dorsey beson të kundërtën.

“Unë mendoj se, si çdo gjë tjetër, edhe këto mjete mund të krijojnë varësi,” tha ai. “Ne duhet të jemi të vetëdijshëm për këtë, ta pranojmë dhe të sigurohemi që po i bëjmë klientët tanë të ndërgjegjshëm për modelet më të mira të përdorimit. Sa më shumë informacion aq më mirë këtu”, ishte komenti i tij.

Continue Reading

Tech

iPhone 12 Pro Max ka ekranin më të mirë të telefonave inteligjent

Published

on

Pas një analize të plotë dhe testimit laboratorik, DisplayMate ka deklaruar që telefoni i ri nga Apple iPhone 12 Pro Max ka ekranin më të mirë që është testuar ndonjëherë.

Në një analizë të thellë të ekranit të pajisjes pas testimit laboratorik, DisplayMate tha se iPhone 12 Pro Max ka një ekran “të nivelit më të lartë” që e bën atë telefonin me ekranin më të mirë deri më tash

Kjo përfshin shkëlqimin e plotë të ekranit, raportin e lartë të kontrastit, mprehtësinë, reflektimin e ulët dhe saktësinë absolute të ngjyrës.

DisplayMate gjithashtu vlerësoi disa nga teknologjitë e iPhone 12 Pro Max, të tilla si True Tone dhe Night Shift, dhe vuri në dukje se ekrani i pajisjes është gjithashtu deri në 10% më efikas në energji sesa iPhone 11 Pro Max i mëparshëm.

Continue Reading

Tech

Instagrami ridizenjon ekranin e tij bazë

Published

on

Instagram-i po bën ndryshime të mëdha të dizajnit në ekranin e tij për herë të parë në vite.

Sot, kompania njoftoi se po shton skedat “Reels” dhe “Shop” në ekranin e tij kryesor.

Skeda Reels, natyrisht, do t’i çojë përdoruesit te Reels, video të shkurtra të ngjashme me TikTok.

Skeda “Shop”, do të shfaqë rekomandime të personalizuara, zgjedhjet e redaktorëve të kuruar nga kanali @shop, video me blerje dhe koleksione të produkteve të reja.

Të dy skedat e bëjnë më të lehtë për njerëzit që të gjejnë atë që duan në platformë dhe të shkojnë atje menjëherë.

Ndërkohë opsioni që të jep mundësinë të postosh një foto të re në feed-in apo profilin e Instagram-it, tashmë është vendosur në fillim të ekranit, djathtas ose ju mund të hidhni një foto të re në të njëjtën mënyrë si postohet një Story.

Continue Reading

Trending