Connect with us

Entertainment

Të paktën për një shekull toka nuk do të jetë e rrezikuar nga “Apofis”

Published

on

Asteroidi Apofis, i cili është konsideruar si njëri prej asteroidëve më të rrezikshëm përsa i takon mundësisë së përplasjes me planetin tonë, nuk do të shkaktojë proleme, të paktën këtë shekull.

Konfirmimi vjen nga Agjencia e Hapësirës, Nasa, pas një analize më të saktë të orbitës së trupit qiellor, të njohur ndryshe dhe si 99942.

“Ndikimi i vitit 2068 nuk është më në sferën e mundësive dhe llogaritjet tona nuk tregojnë ndonjë rrezik ndikimi për të paktën në 100 vitet e ardhshme “, tha Davide Farnocchia, studiues pranë NASA-s në një deklaratë.

Asteroidi që mban emrin e hyut egjiptjan të kaosit dhe errësirës është zbuluar për herë të parë në vitin 2004. Sipas parashikimeve të mëhershme, ai po afrohej frikshëm në vitet 2029 ose 2036 dhe kishte mundësi përplasjeje me Tokën në 2068-tën.

“Kjo njohuri e përmirësuar e pozicionit të tij në 2029 jep më shumë siguri të lëvizjes së tij në të ardhmen, kështu që tani mund ta heqim Apophis nga lista e rrezikut,” shton Farnocchia.

Qendra e Koordinimit të Objekteve Afër Tokës mban një listë të rreziqeve, duke ndjekur asteroidet me orbita që i sjellin ato më afër Tokës – aq afër sa të shkaktojnë shqetësime për një ndikim të mundshëm.

Shkencëtarët në qendër përdorin radarë dhe teleskopë për të studiuar objektet afër Tokës dhe për të kuptuar rreziqet që ato mund të paraqesin në planet.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Vullkani në Karaibe, ekspertët paralajmërojnë shpërthime të tjera

Published

on

Ishulli Karaibe i Shën Vincentit mund të shohë shpërthime të tjera vullkanike gjatë ditëve të ardhshme, kanë paralajmëruar ekspertët.

Vullkani La Soufrière shpërtheu për herë të parë të premten, duke mbuluar ishullin në një shtresë hiri dhe duke detyruar më shumë se 16 mijë banorë të evakuohen nga shtëpitë e tyre.

Shpërthimet më të vogla vazhduan gjatë fundjavës, duke shkaktuar ndërprerje të furnizimit me energji elektrike dhe ujë.

Zyrtarët e emergjencave e kanë përshkruar situatën si një “zonë beteje”, shkruan A2.

“Vullkani vazhdon të shpërthejë duke prodhuar sasi të bollshme të hirit”, tha Qendra e Kërkimit Sizmik të Universitetit të Indive Perëndimore. “Shpërthimet dhe rënia shoqëruese e hirit, me madhësi të ngjashme, ose më shumë, ka të ngjarë të vazhdojë edhe gjatë ditëve të ardhshme duke ndikuar në Shën Vincent dhe ishujt fqinjë,” paralajmëroi ai.

Continue Reading

Entertainment

60 vjet nga fluturimi i parë i njeriut në hapësirë

Published

on

Më 12 prill 1961, kozmonauti Yuri Gagarin bëri historinë duke u ngjitur në kapsulën e “Vostok 1” që e çoi drejt hapësirës, ku kreu orbitën rreth planetit e më pas u kthye sërish në Tokë shëndoshë e mirë.

Yuri Gagarin ishte vetëm 27-vjeç kur u bë qenia e parë njerëzore që fluturoi ndonjëherë në orbitën e Tokës.

Raketa që transportonte Gagarin në anijen kozmike ‘Vostok 1’ ishte në të vërtetë një raketë e riparuar, e quajtur R-7 “Semyorka”.

Pavarësisht se shpëtoi nga vdekja duke mos qenë në misionin Soyuz 1, që përfundoi tragjikisht, Gararin humbi jetëmë vonë tragjikisht në një përplasje tjetër. Në vitin 1968 ai ishte duke pilotuar një avion luftarak MiG-15 në një fluturim rutinor stërvitjeje kur me bashkëpilotin e tij, humbën kontrollin në mënyrë misterioze dhe avioni u shkatërrua.

Tragjedia ishte e mbuluar nga Bashkimi Sovjetik për shumë vite. Kohët e fundit një nga kolegët e Gagarin, Aleksii Leonov zbuloi të vërtetën.

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së me anë të rezolutës së 7 prillit 2011, e shpalli 12 prillin si Dita Botërore e Fluturimit të njeriut në hapësirë.

Continue Reading

Entertainment

“Forbes”: Çdo 17 orë, botës iu shtua një miliarder

Published

on

Kina, shtoi më shumë miliarderë në listë se çdo vend tjetër globalisht, me 210 të sapoardhur. Me 698 miliarderë gjithsej, Kina është gjithsesi pas Amerikës, e cila ende kryeson me 724 miliarderë.

Gjysma e miliarderëve të rinj të Kinës e bënë pasurinë e tyre nga kompanitë prodhuese ose teknologjike, duke përfshirë miliarderen femër Kate Wang, e cila bëri pasuri marramendëse me cigare elektronike.

Sipas Forbes, pavarësisht pandemisë, një rekord prej 493 miliarderësh të rinj u bashkuan në listë vitin e kaluar ose afërsisht një miliarder i ri çdo 17 orë. India kishte numrin e tretë më të lartë të miliarderëve, me 140.

Jeff Bezos, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Amazon, mbetet personi më i pasur në botë për të katërtin vit radhazi. Pasuria e tij neto u rrit me 64 miliardë dollarë në 177 miliardë dollarë vitin e kaluar.

Continue Reading

Trending