Connect with us

Maqedoni

Të mërkurën Kuvendi nis debatin për konfirmimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Published

on


Të mërkurën Kuvendi do të nis debatin për konfirmimin e gjendjes së jashtëzakonshme. Kryetari i Kuvendit ka vendosur në rend dite 5 vendimet e Qeverisë dhe të presidentit të cilat ishin në fuqi nga 18 marsi deri më 15 qershor. Gjendjet e jashtëzakonshme ishin shpallur me qëllim që qeveria të mund të miratoj vendime me fuqi ligjore për tu përballur me pandeminë. Miratimi i tyre bëhet me 2-3 e votave, por shumica parlamentare nuk e dinë nëse kanë siguruar 80 votat e nevojshme.

“Opozita nuk prononcohet se si do të votojnë. Nuk e dimë akoma nëse kemi shumicë prej 2/3”, thonë nga LSDM.

Partia opozitare VMRO-DPMNE pa votat e të cilët nuk do të jetë i mundur miratimi i 5 vendimeve thonë se nga e hëna do të koordinohen për qëndrimin e tyre. Paraprakisht partia e Hrstijan Mickoskit ishte deklaruar se kërkon shqyrtimin e të gjitha vendimeve të Qeverisë të sjella me dekret gjatë gjendjes së jashtëzakonshme. Qëndrimi i tyre i fundit ishte se nuk do ta mbështesin konfirmimin e gjendjeve të jashtëzakonshme derisa nuk shoshiten në debat parlamentarë mbi 250 vendime të Qeverisë teknike.

Nga fillimi i tetorit në Kuvend pritet të fillojë procedimi i propozim-ligjeve të propozuara nga Qeveria dhe deputetët. Me yllin evropian në Kuvend do të debatohet për Ligjin kundër diskriminimit, taksat gjyqësore dhe ligjet për standardet e nxënësve dhe studentëve të cilët shteti duhet t’i sigurojë qiranë për shkak të pamundësisë për të qëndruar në shtëpi studentore.

Adrian Kerimi

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending