Connect with us

Business

Të Dielën, Qeveria do të shpallë paketën e katërt të masave ekonomike – ALSAT-M

Published

on


Paketa e katërt e masave ekonomike do të shpallet të dielën pasdite, thotë Kryeministri Zoran Zaev. Sot dhe nesër duhet të merren vendimet përfundimtare se kush dhe sa duhet të marrë ndihmë shtetërore. Qeveria është në negociata përfundimtare me punëdhënësit dhe sindikatën. Kryeministri konfirmoi informacionin e publikuar tashmë nga Alsat se sektorët më të prekur, përveç mbështetjes prej 14.500 denarë për punonjës, deri në fund të vitit do të marrin para për të mbuluar edhe kontributet.

Synimi është që pakoja minimale të jetë një pagë minimale. Deri në 30 për qind të së drejtës për të aplikuar, ashtu si rritet goditja e sektorit të kompanisë, ashtu do të rritet e gjithë pjesa e ndihmës dhe do të vijë deri te paga minimale bruto, për ata që janë mbi 80 për qind – u shpreh Zoran Zaev, kryeministër.

Por, kryeministri nuk tha sa do të kushtonte paketa e re e ndihmës. Disa nga masat do të merren nga Qeveria dhe disa duhet të kalojnë përmes ligjeve në Kuvend, sepse vendimet nuk merren më si në gjendjen e jashtëzakonshme. Lidhur me kërkesën e biznesmenëve për mbështetje e ekonomisë dhe subvencionet e pagave deri në mars të vitit të ardhshëm, Kryeministri tha se masat do të përshtaten në përputhje me vitin buxhetor. Nga fundi i dhjetorit, nëse është e nevojshme, Zaev njoftoi se do të punojnë në masa të reja që do të jenë të vlefshme për tremujorin e parë të vitit të ardhshëm. Dihet tashmë që përveç ndihmës minimale për punëtorët, do të ndahen kartela pagesore do të shpërndahen për kategori të caktuara të qytetarëve, dhe kredi të reja pa interes për kompanitë.

Ile Petrevski

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Business

AKB-ja: Qytetarët e Kosovës shpenzuan 10 milionë euro gjatë fundjavës në Shqipëri

Published

on

Aleanca Kosovare e Bizneseve ka bërë të ditur se në nga një hulumtim që ka kryer nga data 9-12 prill, 30 mijë kosovarë e kanë lëshuar vendin dhe kanë shkuar në Shqipëri, të cilët shpenzuar rreth 100 euro në ditë.

Kryetari i AKB-së, Agim Shahini, tha se në Shqipëri për gjatë vikendit kosovarët shpenzuan 10 milionë euro në Shqipëri.

Shahini ka thënë se AKB ka realizuar studim nga data 9 deri me 12 prill sesa qytetarë kaluan vikendin në Shqipëri pasi që masat janë në fuqi.

“Për këto 4 ditë Kosovën e kanë lëshuar 30 mijë qytetarë biznesmen, politikan, sportistë, zyrtarë shtetëror që kaluan në Durrës, Tiranë duke shpenzuar rreth 100 euro në ditë ku përfshirë akomodimin, pijet, transporti, taksa rrugore. Por këto do të jenë shumë më larta sepse në këto vizita relakusese nuk kursehet”.

“AKB ka vlerësuar se kosovaret shpenzuan 10 milion euro për vikend në Shqipëri pasi qeveria mbylli qendrat tregtare, hotelet dhe kafiteritë. 90% i shpenzojnë gjithë kapitalin kur kosovarët dalin jashtë. Vetëm 5 % e vizitorëve nga Shqipëria kthehen dhe vizitojnë Kosovën kundrejt atyre që shkojnë nga Kosova. Në këtë vikend nuk ka pasur vizitorë në Kosovë për shkak të masave”, tha ai.

Shahini ka rekomanduar Qeverisë që pas datës 18 prill të lejohet puna e plotë e bizneseve

“Prandaj AKB rekomandon qeverinë që sa më shpejt pas datës 18 të kthejë jetën në normalitet duke zbatuar masa për kontroll, por jo masa rigoroze. AKB është e shqetësua për përkeqësimin ekonomik në vend dhe është duke u thelluar. Ai bëri thirrje institucioneve për të siguruar vaksinën”, tha Shahini.

Alsat

Continue Reading

Business

Rritje rekorde e vlerës së Bitcoin

Published

on

Bitcoin ka arritur një rekord të ri mbi 62 700 dollarë ndërsa investitorët po përgatiten për listën e drejtpërdrejtë të shkëmbimit të monedhave kripto “Coinbase Global”.

Çmimi i Bitcoin është më shumë se dyfishuar këtë vit dhe përfaqëson pak më shumë se gjysmën e vlerës së përgjithshme të tregut të kriptovalutave prej gati 2.1 trilionë dollarësh. Kjo është vetëm pak më pak se vlera e tregut të aksioneve të Apple (AAPL).

Të martën, çmimet e Bitcoin u rritën deri në 4.7% në një rritje të lartë të të gjitha kohërave duke shkuar në mbi 62,700 dollarë. Monedha kaloi 60 000 dollarë në fillim të marsit.

Edhe korporatat e mëdha po përqafojnë Bitcoin. Tesla e Elon Musk (TSLA) ka vendosur të investojë disa prej parave të saj të korporatave në Bitcoin dhe ta pranojë atë për disa blerje makinash. Firma e programeve kompjuterike MicroStrategy (MSTR) njoftoi të hënën se do të fillojë të paguajë tarifa për drejtorët e bordit të kompanisë të cilët nuk janë punonjës në Bitcoin në vend të parave të gatshme.

Aksionet e Silvergate Capital (SI), një bankë që specializohet në kredi dhe depozita të mbështetura nga kripto, janë më shumë se dyfishuar këtë vit.

Alsat

Continue Reading

Business

Bie përqindja e turistëve për muajin shkurt

Published

on

Numri i turistëve për muajin shkuar ka shënuar rënie prej 41.7 për qind, ndërsa numri i qëndrimeve në hotele ka rënë me 36.8 për qind, krahasuar me të njëjtin muaj gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave nga Enti Shtetëror i Statistikave, në shkurt vendi ka regjistruar 27,569 turistë ndërsa janë realizuar 60,013 akomodime.

 

Alsat

Continue Reading

Trending