Connect with us

Sport

Sot është shorti i Ligës së Kampionëve – gjithçka që duhet të dini

Published

on

Bayern Munich e fitoi Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar, por nuk do të ketë shumë kohë për ta shijuar këtë sukses.

Pas rrethit të fundit kualifikues të mërkurën, gjithçka është gati për shortin e fazës grupore që do të mbahet sot në orën 17:00, të cilin mund ta ndiqni drejtpërdrejt me tekst në uebsajtin e Gazetës Express.

Si funksionin shorti?

Ekipet do të ndahen në katër vazo, me vazon e parë i përbëhet nga kampioni në fuqi, fituesi i Ligës së Evropës dhe kampionët e ligave të gjashtë vendeve të renditura më së larti.

Vazot dy, tre dhe katër përcaktohen në përputhje me koeficientin renditës të UEFA-s.

26 ekipe e kanë siguruar drejtpërdrejt pjesëmarrjen në fazën grupore dhe atyre do t’u bashkohen edhe gjashtë fituesit e fazës play-off.

Në të njëjtin grup nuk ka mundësi të jenë dy ekipe nga i njëjti vend.

Ndeshjet do të zhvillohen vajtje-ardhje dhe mbetet të shihet a do të lejohen tifozët në stadiume.

Këto janë vazot:

Vazoja e parë: Bayern Munich, Sevilla, Real Madrid, Liverpool, Juventus, Paris St-Germain, Zenit St Petersburg, Porto.

Vazoja e dytë: Barcelona, Atletico Madrid, Manchester City, Manchester United, Shakhtar Donetsk, Borussia Dortmund, Chelsea, Ajax.

Vazot tre dhe katër: Dynamo Kiev, Red Bull Salzburg, RB Leipzig, Inter Milan, Olympiakos, Lazio, Krasnodar, Atalanta, Lokomotiv Moscoë, Marseille, Club Brugge, Borussia Monchengladbach, Istanbul Basaksehir, Midtjylland, Rennes, Ferencvaros.

*Tri ekipe të tjera nga play-off do të shtohen në këtë grup para se vazot të ndahen në dy.

Kur zhvillohen ndeshjet?

Xhiroja e parë: 20/21 tetor

Xhiroja e dytë: 27/28 tetor

Xhiroja e tretë: 3/4 nëntor

Xhiroja e katërt: 24/25 nëntor

Xhiroja e pestë: 1/2 dhjetor

Xhiroja e gjashtë: 8/9 dhjetor

Gazetaexpress

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending