Connect with us

Maqedoni

Sofja, e gatshme të diskutojë me Shkupin

Published

on


Megjithëse ende nuk ka datë për takim dypalësh mes kryeministrave Zaev dhe Boriosv, Ministria e Jashtme e Bullgarisë shprehet e gatshme t’i diskutojë me Maqedoninë e Veriut çështjet e hapura, duke përjashtuar historinë e përbashkët, me arsyetimin se kjo është detyrë e komisionit të ekspertëve. Sa iu përket kërcënimeve se Sofja do ta bllokojë konferencën e parë ndërqeveritare mes BE-së dhe Shkupit nëse dallimet nuk tejkalohen, diplomacia bullgare konfirmoi për Alsat se pozicioni i saj mbetet i pandryshuar.

Ministria e Jashtme e Bullgarisë:

“Iniciuam Deklaratën e përbashkët të Kryeministrave në vitin 1999 dhe Marrëveshjen për Fqinjësi të Mirë në vitin 2017. Kjo marrëveshje i hapi rrugë asaj të Prespës, anëtarësimit në NATO dhe fillimit të negociatave me BE-në. Fatkeqësisht, zbatimi i kësaj marrëveshjeje nuk është i kënaqshëm në asnjë fushë. Jemi përpjekur shumë që ta kthejmë zgjerimin në axhendën e BE-së. Pozicioni kombëtar i Bullgarisë për integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë përcaktohet qartë me Pozicionin Kornizë, të miratuar nga Asambleja Kombëtare.”

Sipas dokumentit të miratuar në parlamentin bullgar kohë më parë, Sofja do të lejojë mbajtjen e konferencës nëse plotësohen ndër tjerash kushtet sikurse: të qartësohet se Maqedonia e Veriut është vetëm etnitet politik, të hiqen nga përdorimi cilësimet “Bullgaria okupatore fashiste”, të arrihet marrëveshje për Goce Dellçevin. Ndërsa për gjuhën të përdoret fraza “Gjuha zyrtare e Maqedonisë së Veriut” ose termi “Gjuha maqedonase” të sqarohet me fusnotë se është dialekt i bullgarishtes, i kodifikuar në vitin 1944.

Pas bisedës së djeshme telefonike, kryeministrat, Zaev e Borisov thanë se Bullgaria do të vazhdojë ta mbështesë integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut, duke u shprehur të bindur se të dyja palët do të mbeten të angazhuara për zbatimin e Marrëveshjes së 2017-tës. Inkurajuan komisionin e ekspertëve të gjejnë zgjidhje të përbashkëta. Pas një pauze të gjatë ekipet e dy vendeve pritet të takohen më 15-16 tetor në Shkup.

 

Anesa Salihu

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending