Connect with us

Maqedoni

Situata nëpër çerdhe, e qëndrueshme

Published

on


92 raste të mësimdhënësve dhe nxënësve të infektuar me virus korona në vendin tonë janë aktive.  Nga numri i përgjithshëm i mësuesve të infektuar, 45 janë nga shkollat fillore, ndërsa vetëm 7 prej tyre janë nga ato të mesme.  Nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës thonë për Alsat se një ditë më parë janë paraqitur 3 raste të nxënësve të infektuar dhe 4 mësues, të cilët mësimin e kanë realizuar me prani fizike. Të gjithë mësimdhënësit dhe nxënësit që vendosen në izolim, mësimin e realizojnë online.

Ministria e Arsimit
“Sa u përket nxënësve që mësimin e realizojnë me prani fizike, 40 raste janë aktive, 36 nxënës nga shkollat fillore dhe 4 në shkollat e mesme. Respektimi i protokolleve nëpër shkolla ka bërë që të mos ketë transmetim të virusit.”

Numri i lartë i rasteve të reja me virus korona në nivel ditorë në vendin tonë ka bërë që mundësia për vlerësimin e nxënësve edhe me prani fizike të jetë e diskutueshme. Në mbledhjen e fundit Qeveria ka pranuar një plotësim të tillë në Rekomandimin për mënyrën e organizimit të procesit të vlerësimit të nxënësve, duke lënë të hapur mundësinë që nëse gjendja përkeqësohet, vlerësimi të bëhet vetëm online.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut

“..në rast të përkeqësimit të gjendjes epidemiologjike vlerësimi i nxënësve do të mund të realizohet  edhe pa prani fizike të nxënësve, sipas udhëzimeve për vlerësimin e nxënësve pa prani fizike, të përgatitur nga ana e Byrosë për Zhvillim të Arsimit dhe Qendrës për Arsim dhe Zhvillim Profesional.”

Rritje e numrit të të infektuarve  tek fëmijët dhe punonjësit e çerdheve për momentin nuk rrezikon që të sjellë mbylljen e këtyre objekteve, tha pak ditë më parë ministrja për Punë dhe Politikë Sociale Jagoda Shahpaska. Që nga hapja e çerdheve deri tani numri i fëmijëve të infektuar arrin deri në 20, ndërsa I të punësuarve deri në 55.

 “A do të punojmë ose jo në çerdhe, si do të mbyllen, me çfarë dinamike, dhe nëse do të ketë hapësirë për mbyllje duke marrë parasysh gjendjen stabile deri më tani, do të sjellim vendim të përbashkët, si Ministri e punës dhe politikës sociale, shëndetësisë dhe e gjithë Qeveria. Sigurisht, kapitali më i rëndësishëm është shëndeti I fëmijëve, parasëgjithash fëmijëve- deklaroi Jagoda Shahpaska, ministër e Arsimit.

 Përgatiti: Evi Shkopi

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending