Connect with us

Shendetsi

Simptomat e mpiksjes së gjakut dhe kur duhet të thërrasim ambulancën – ALSAT-M

Published

on


Shumicën e kohës, mpiksja e gjakut është e dobishme. Kur lëndoheni, gjaku duhet të ‘forcohet’ dhe të mblidhet në vend për të ndaluar gjakderdhjen. Por ndonjëherë mpiksjet ndodhin kur ato nuk janë të nevojshme, dhe kjo mund të krijojë probleme, veçanërisht nëse ato formohen në venat e thella pranë muskujve tuaj.

“Kur mpiksjet e gjakut formohen në sistemin më të thellë, ato mund të jenë të dhimbshme dhe shumë të rrezikshme”, thotë Luis Navarro, një mjek dhe themelues i qendrës New York Vein.

Ky lloj i mpiksjes quhet trombozë e venave të thella. Ato janë si pengesa në linjën tuaj të gjakut pasi ato shkaktojnë bllokime të trafikut në qarkullimin tuaj dhe parandalojnë rrjedhën e gjakut që mban sistemin tuaj të rrjedhshëm.

Gjërat mund të bëhen edhe më serioze nëse tromboza e venave të thella ndahet nga faqja e saj origjinale dhe udhëton në mushkëri. Pastaj ndodh emboli pulmonare, një mpiksje që parandalon mushkëritë të marrin oksigjenin dhe gjakun e nevojshëm. Mund të dëmtojë mushkëritë dhe organet e tjera dhe mund të ketë përfundim fatal.

Disa njerëz kanë më shumë të ngjarë të kenë trombozë të venave të thella se të tjerët, kështu që mund të jetë një ide e mirë të qëndrojnë jashtë të gjithë faktorëve të rrezikut. Është gjithashtu e mençur të dimë t’i njohim simptomat pasi shpesh mund t’i anashkalojmë dhe trajtimi i shpejtë është thelbësor, pohon doktor Navarro.

6 simptomat që nuk duhet injoruar:

Ënjtje në njërën nga gjymtyrët

Një këmbë ose krah i fryrë është një nga shenjat më të zakonshme të trombozës së venave të thella.

“Mpiksja e gjakut mund të bllokojë rrjedhjen e shëndetshme të gjakut në këmbë, dhe gjaku mund të mbetet pas mpiksjes, duke shkaktuar ënjtje,” shpjegon doktor Navarro.

Dhimbje në këmbë ose krah

Dhimbja për shkak të trombozës së venave të thella zakonisht vjen në kombinim me simptoma të tjera të tilla si ënjtje ose skuqje, por ndonjëherë mund të jetë edhe më vete.

Dhimbja nga mpiksja e gjakut lehtësisht mund të zëvendësohet nga ngërçet e muskujve ose tensioni, kjo është arsyeja pse problemi shpesh mbetet i pa diagnostikuar. Dhimbja do të ndodhë kur ecni ose kur përkulni këmbën lart.

Skuqje në lëkurë

Ndërsa është e vërtetë që një mavijosje është një lloj mpiksje gjaku, nuk është lloji për të cilin duhet të shqetësoheni. Ju nuk mund të shihni trombozë të thellë të venave me sy të lirë. Ju mund të shihni ndryshime në formën e mavijosjes, por ka më shumë të ngjarë të shihni vetëm skuqje. Tromboza e venave të thella shkakton skuqje në gjymtyrën ku ndodhi mpiksja dhe e bën krahun ose këmbën të ngrohtë në prekje.

Dhimbje në kraharor

Dhimbja në kraharor mund të bëjë që ju të mendoni se keni një sulm në zemër, por gjithashtu mund të jetë një emboli pulmonare.

Gulçim ose puls i shpejtë

Një mpiksje gjaku në mushkëri ngadalëson rrjedhën e oksigjenit. Kur oksigjeni është i ulët, ritmi i zemrës tuaj rritet duke u përpjekur të kompensoni mungesën e oksigjenit. Nëse ndjeni një dridhje në gjoks dhe keni frymëmarrje të thellë, trupi juaj mund të sinjalizojë se keni emboli pulmonare. Ju gjithashtu mund të ndjeheni të dobët apo edhe të zbehtë. Merrni ndihmën mjekësore shpejt nëse keni ndonjë nga këto simptoma.

Kollë e pashpjegueshme

Ju nuk mund të ndaloni kollitjen dhe frymëmarrjen sa duhet, a keni ritëm të lartë të zemrës ose dhimbje në gjoks?

Këto mund të jenë shenja të embolisë pulmonare. Kolla e thatë ndodh mund të përcillet ndonjëherë edhe me këlbazë ose gjak.

Nëse dyshoni për simptomat, është mirë që të telefononi mjekun ose të kërkoni ndihmën e shpejtë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending