Connect with us

Sport

Shqipëria sfidon Kosovën në eliminatoret e Botërorit 2022? – SHKUPIMK

Published

on

Më 7 dhjetor, kombëtarja e Shqipërisë do të mësojë emrat e rivalëve të saj në elimnatoret e Botërorit 2022, me ndeshjet që nisin në marsin e vitit të ardhshëm. Shqipëria duket se ka siguruar përfundimisht pjesëmarrjen e saj në vazon e katërt të turneut, duke rënë ndjeshëm në krahasim me pozitat ku gjendej në edicionin paraardhës të cilin e filloi nga vazo e tretë në grup.

– Advertisment –

Shqipëria aktualisht është e 36-a në renditjen europiane, sipas klasifikimit të FIFA-s që do të merret për bazë në këtë short, ndërsa të 55 skuadrat do të ndahen në 10 grupe. Edhe pse ka dy ndeshje në nëntor të cilat mund t’i fitojë, skuadra e Edi Rejas do të sigurojë shumë pak pikë meqë janë ekipe me koeficient të ulët si Kazakistani e Bjellorusia, duke e bërë të pamundur ndryshimin e vazos në short.

E njëjta situatë është edhe për Kosovën, e cila është e destinuar që të mbetet në vazon e pestë në shortin që do të hidhet në Zyrih. Kështu, të dy përfaqësueset rrezikojnë që të ndeshen si kundërshtare me njëra-tjetrën gjatë eliminatoreve, në kërkim të një kualifikimi që padyshim do të ishte historik.

Megjithatë, rruga drejt Katar 2022 është e vështirë për çdo ekip, pasi vetëm fitueset e grupeve shkojnë direkt në turne, ndërsa vendet e dyta kalojnë në ndeshjet play-off kontinentale. /vipsport/

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending