Connect with us

Shendetsi

Shkencëtarët zbulojnë pse burrat janë kaq të fiksuar pas gjoksit të madh të femrave – ALSAT-M

Published

on


Preferenca e meshkujve për gjoksin e madh e të fryrë të grave është disi jo normale, por deri më tani, nuk është ofruar asnjë shpjegim evolucionar.

Shkenca ka qenë gjithmonë e shqetësuar me pyetjet e mëdha. Si arritëm këtu? Si filloi universi? Cila është natyra e realitetit? Dhe tani, metoda shkencore e ka kthyer shikimin e saj shqetësues drejt asaj pyetjeje të përjetshme dhe të ngutshme: Pse burrat pëlqejnë gjinjtë e mëdhenj të grave?

“Sepse janë të mëdhenj apo të mirë” nuk janë përgjigje të pranueshme këtu. Në shkencë duhet të jemi gjithmonë të interesuar dhe të paanshëm dhe të zbatojmë parimet e zbulimit sa më rigoroze që mundemi. Kjo ka qenë edhe tema e fundit në Psikologjinë Sot nga Robert D. Martin, një antropolog i shquar. Prandaj, le të shqyrtojmë provat dhe ju lutemi, le të mos kemi ndonjë koment negativ.

Megjithëse arsyeja e ekzistencës së gjinjve është padyshim ushqyerja me gji, aftësia e grave për prodhimin e qumështit nuk shoqërohet me madhësinë e gjirit (të paktën jo para shtatzënisë). Për më tepër, nuk ka asnjë lidhje të qartë midis niveleve të hormoneve dhe madhësisë së gjirit. Atëherë, pse njerëzit e pëlqejnë atë?

Një hipotezë e hershme është se gjinjtë janë një sinjal i sinqertë i rezervave të yndyrës.

Një nga teoritë më të njohura ka të bëjë me lidhjen e çifteve. Studimet e neurologjisë kanë vërtetuar se gratë janë të mbushura me oksitocinë, hormonin e lidhjes, kur thithkat e tyre stimulohen nga një foshnjë ose nga një partner seksual.

Antropologu britanik Edëard Dutton ka sugjeruar që mollaqet e rrumbullakosura evoluan në gratë për të siguruar një tregues vizual të rinisë dhe pjellorisë. Kjo për shkak se estrogjeni inkurajon depozitimin e yndyrës në mollaqe, vithe dhe kofshë.

Antropologu biologjik Bobbi S. Loë thotë se mollaqet “evoluan në kontekstin e femrave që konkurrojnë për vëmendjen.

Ndoshta argumenti më intrigues është ai i psikologut evolucionar Frank Marloëe. Ai ka hedhur hipotezën që gjinjtë e plotë, janë një sinjal i sinqertë i rinisë. Në mjedisin stërgjyshor, njerëzit rrinin pa veshje dhe gjinjtë e femrave do ishin më të shfaqura. Para regjistrimeve të lindjeve dhe ndoshta edhe para ardhjes së gjuhës, nuk kishte asnjë mënyrë për të njohur moshën e njerëzve të tjerë të rritur, përveçse me sinjale vizuale fiziologjike.

Ndërsa gratë plaken, gjinjtë e tyre fillojnë të lodhen për shkak të tërheqjes së gravitetit. Prandaj, gjoksi i femrave u bë një mënyrë që meshkujt të njihni moshën e femrave. Gjatë një periudhe kohore dhe mijëra brezash, burrat që kishin dëshirë për t’u bashkuar me gra me gjinj të rinj, do të kishin mesatarisht sukses më të madh riprodhues.

Për miliona vjet tërheqja ndaj gjinjve është bërë një tipar gati i përhapur tek burrat.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shendetsi

Dyndje para Gjykatës Civile në Shkup, qytetarët presin me orë të tëra për një dokument

Published

on

Dyndje të qytetarëve para Gjykatës Civile në Shkup janë bërë sot për të siguruar një dokument.

“Të paktën një metër rrini larg!
Vetëm neve na shtynë një metër a këta qëndrojnë këtu.
Mos u shtyni!
T’i a mos je më i mençuri nga të gjithë këtu sot?
Unë!
Po ju.
Unë për herë të parë po flas.

Radhë nuk po mund të mbajnë as gardianët, durimi i qytetarëve ka arritur kulmin dhe secili shtyhet për të hyrë brenda godinës. Në çdo fillim vit qytetarët që gëzojnë të drejtën e ndihmës për fëmijën e tretë, duhet të rinovojnë dëshminë se nuk e kanë humbur të drejtën e atësisë. E njëjta ka një afat kohor që të dorëzohet nëpër komunat përkatëse për të mos e humbur ndihmën financiare.

“Përderisa këtu rekomandimet po shkruajnë që distanca mes njerëzve duhet të mbahet 2 metra për shkak të masave anti kovid, radhë të gjata po vërehen këtu para Gjykatës Civile në Shkup”.

Qytetarët thonë se këto telashe janë paraqitur nga e hëna dhe pritjet janë më shumë dy orë secili.

“Kjo është katastrofë, ky kurrë s’ka qenë shtet dhe as që do bëhet ndonjëherë”.

“Duhet të na sjellin në shtëpi përmes postës e jo të na maltretojnë këtu të grumbullohemi, ashtu do ishte më lehtë përmes adresës dhe nuk do kishim rrezik nga infeksionet e virusit korona”.

“Aspak nuk është në rregull, shihe sa shumë popullsi ka këtu a brenda punojnë dy sportele megjithëse mbi 20 sportele tjera janë bosh. Edhe pse janë në orar të punës nuk iu ndihmojnë kolegëve të heqin kallaballëkun. Nuk është aspak në rregull”.

Kjo zonjë tha se radhën po e pret për nipin e saj, por aspak nuk pajtohet me trajtimin që po u bëhet.

“Ja po e sheh sa po mbajmë distancë, jemi të ngjitur njëri pas tjetrit, sportelet nuk punojnë atje. Hynë pa rend, i lëshojnë të tjerët vetëm se kanë njohur brenda, a ne do të presim këtu. Ja kjo është!”.

Nga Gjykata Themelore Civile Shkup thonë se stafi administrativ janë duke punuar me reduktime për shkak të rekomandimeve shëndetësore të mos përhapjes së virusit korona. Por, rregulli nuk po zbatohet edhe jashtë, ku qytetarët nuk mbajnë distancë dhe policia nuk është në gjendje të mbaj rendin.

Adnan Qaili

 

 

 

 

 

 

 

 


Continue Reading

Shendetsi

Aziri: Slogani “një shoqëri për të gjithë” vetëm farsë, në esencë jeni nacionalistë

Published

on

Deputeti i ASH-së Elmi Aziri sot kritikoi ashpër pushtetin aktual të udhëhequr nga LSDM-ja duke theksuar se slogani i kësaj partie “një shoqëri për të gjithë” është vetëm farsë dhe se në fakt kjo parti ka qenë dhe mbetet nacionaliste. Këto komente Aziri i bëri derisa iu përgjigj ministrit të brendshëm i cili kohë ë parë sipas tij ka deklaruar se opozita shqiptare nuk di se çfarë kërkon s ai përket ligjit për shtetësi.
“Ministri i Brendshëm dje përsëriti qëndrimin e tij se ne nuk dimë çfarë kërkojmë me ligjin për shtetësinë. Jo ministër, ne gjithsesi se e dimë se çfarë kërkojmë. Ne kërkojmë të drejtën themelore të çdo njeriu për shtetësi, ndërsa ju po udhëheqni një fushatë anti të drejtave të njeriut si duket të trashëguar nga sistemi i kaluar. Ne duam të heqim definicionet shovene që ekzistojnë në ligjin ekzistues. Për ne sot në RMV janë dy gjuhë zyrtare në pushtetin qendror ndërsa në atë lokal më shumë se dy gjuhë. Ndërsa ju duhet të respektoni ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ne duam të nxjerrim nga sirtari këto qytetarë që ju i keni mbyllur dhe që çdo ditë ua vrisni perspektivën”, deklaroi Elmi Aziri, deputet i ASH-së, duke theksuar se slogani një shoqëri për të gjithë është vetëm farsë, për të shfrytëzuar për marrjen e votës ndërsa në esencë ngeleni nacionalistë.


Continue Reading

Shendetsi

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Published

on

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme.

Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e keni pasur tashmë coronavirusin.

Nëse keni pasur simptoma të zakonshme – temperaturë të lartë, kollë të re të vazhdueshme dhe një ndryshim në shqisën tuaj të nuhatjes ose shijes – por nuk keni pasur një test për të kontrolluar, një test i antitrupave mund të jetë i dobishëm, shkruan Express.co.uk.

Dr. Bunstone tha: “Testet e antitrupave ekzistojnë, por nuk janë gjerësisht të disponueshme pasi ato vetëm do t’ju tregojnë se mund të keni pasur COVID-19 në ndonjë moment në të kaluarën. Ato nuk tregojnë kur keni pasur infeksionin, nëse tani jeni imun ndaj COVID-19, ose në të vërtetë sa kohë do të zgjasë ndonjë antitrup”.

Dr. Bunstone vuri në dukje se thjesht të dish që ke pasur virusin mund të jetë i dobishëm nga një perspektivë kurioziteti, por nuk ofron shumë më shumë në këtë fazë.

Si të dalloni nëse tashmë keni pasur coronavirus

Dr. Bunstone vuri në dukje se gati 20 për qind e njerëzve që kanë pasur COVID-19 nuk kishin asnjë simptomë. Sidoqoftë, shumica e njerëzve do të kenë pasur simptoma dhe ka disa shenja që mund të keni pasur tashmë virus pa e kuptuar.

Dr Bunstone shpjegoi: “Shumë sëmundje virale mund t’ju ​​lënë të ndiheni të lodhur deri në 12 javë pas infektimit. Simptomat e mundshme janë të gjera dhe nuk ka gjasa të shfaqen në të njëjtën mënyrë te secili individ, por zakonisht përfshijnë lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje të muskujve ose nyjave”.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa coronavirusi është shqetësimi ynë kryesor tani, viruset e tjerë janë ende atje. Ndjenja e lodhjes për një periudhë të gjatë kohore mund të ndikojë në një virus tjetër – jo domosdoshmëritë COVID-19. Dr Bunstone përfundoi: “Nëse keni simptoma të vazhdueshme dhe nuk jeni të sigurt pse, sigurisht që ia vlen të kontrolloheni”. /Telegrafi/

Continue Reading

Trending