Connect with us

Maqedoni

Shifrat e larta të të infektuarve, Ministria: Nuk po respektohen masat nga ana e qytetarëve

Published

on


Për të gjashtën ditë me radhë numri i rasteve të reja me virus korona për harkun kohor 24 orësh në vendin tonë mbetet tre shifrorë. Nga 1350 testime të bëra, 191 persona kanë rezultuar pozitivë.  Numrin më të lartë të të infektuarve gjatë këtij 24 orëshi regjistron Shkupi 96, Tetova dhe Koçani 15 dhe Prilep 13 . Duke përfshirë rastet e  reja, numri i përgjithshëm i të infektuarve që nga fillimi i pandemisë është 18790. Nga ky numër më shumë se 7200 figurojnë në kryeqytet. Shifrat e larta të të infektuarve gjatë ditëve të fundit,  Ministria e Shëndetësisë i shpjegon me mosrespektimin e masave për mbrojtje nga ana e qytetarëve.

Ministria e Shëndetësisë
“Numri i rritur i personave të infektuar rishtas të regjistruar nga ISHP në ditët e fundit është për shkak të mosrespektimit të masave të mbrojtjes. Gjatë fundjavës, Komisioni për Sëmundjet Infektive analizon sondazhet epidemiologjike në mënyrë që të përcaktojë më hollësisht shkaqet për numrin e lartë të rasteve në komunat, qytetet”

Gjatë natës së kaluar jetën e kanë humbur 3 persona, të moshës nga 67 deri 81. Betejën me virusin e kanë fituar edhe 77 pacientë. Raste aktive, për momentin janë 2693, 340 prej tyre kurohen në spitale. Më shumë se gjysma e pacientëve të shtrirë në Klinikën Infektive marrin oskigjeno terapi, ndërsa nga të shtrirët në “8 shtatori” 3 pacient janë në aparat për frymëmarrje. Kapacitete në spitalet në vend ka, mirëpo pavarësisht kësaj, tashmë duhet të ishin gati edhe spitalet e montuara që u paralajmëruan disa kohë më parë për në 16 komuna. Për këtë ministri Filipçe fajëson ish zv.ministren e financave nga radhët e VMRO-së.

Në fund të shtatorit zv.ministrja ndaj të cilës drejtohen akuzat si shkaktare e për vonesën me spitalet e montuara, ishte arsyetuar se nuk ka nënshkruar, sepse nuk i kishin dorëzuar  të gjitha llogaritjet dhe qëllimin për të cilin kërkohet kredia.

Evi Shkopi

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending