Connect with us

Bota

SHBA, miratohet përdorimi i testit të Covid-19 që realizohet në kushte shtëpiake – Alsat

Published

on

Testi i koronavirusit në shtëpi i ‘Abbott Laboratories’ është autorizuar për përdorim emergjent nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA, tha kompania të mërkurën, pasi kombi po përjeton një rritje të rasteve dhe testimi është shumë i kërkuar.

Abbott thotë se pret të prodhojë 30 milion teste të saj BinaxNOW, në tremujorin e parë të 2021 dhe 90 milion të tjerë në tremujorin vijues, të cilat do të kushtojnë 25 dollarë.

Testi jep rezultate në rreth 15 minuta, sipas Abbott, dhe mund të përcaktohet nga shtëpia pa dërguar mostra në një laborator.

Ofruesi i zgjidhjeve shëndetësore dixhitale eMed ka bashkëpunuar me Abbott për të menaxhuar procesin dhe u dërgon rezultatet klientëve dhe autoriteteve të shëndetit publik shtetëror dhe lokal përmes aplikacionit të Abbott, shkruan Forbes.

The post SHBA, miratohet përdorimi i testit të Covid-19 që realizohet në kushte shtëpiake appeared first on Alsat.