Connect with us

Entertainment

Rezulton pozitive në 19 teste për Covid-19, humb vendin e punës për shkak të karantinës – ALSAT-M

Published

on


Pas 5 muajsh dhe 19 tamponësh është ende pozitive me koronavirus. Kjo është historia e rrallë dhe e dhimbshme në këto kohë pandemie e 49 vjeçares Nada Cava e cila jeton në San Giovanni di Colonnella dhe prej 170 ditësh qëndron në karantinë që kur zbuloi në 13 mars se ishte e prekur nga virusi.

Gjithë këto ditë në shtëpi i kushtuan asaj dhe heqjen nga puna në supermarket. “Nuk ndihem mirë dhe tani janë me e inatosur. Shpresoj që ku makth të përfundojë njëherë e përgjithmonë”, deklaron 49 vjeçarja për mediat italiane.

“Tani do të më dërgojnë në spitalin Covid në Pescara dhe do më informojnë nëse jam e përshtatshme për t’iu nënshtruar kurimit me plazmë hiperimune. Isha atje dhe javën e kaluar. Shpresoja se do të fillonin menjëherë trajtimin, por iu nënshtrova vetëm disa vizitave dhe analizave. Shpesh herë më duke sikur është një ëndërr e keqe”, shton ajo.

Përveç stresit dhe sëmundjes Nata tashmë përballet dhe me heqjen nga puna. Fatmirësisht gruas i është premtuar një vend tjetër punë falë zemërgjerësisë së titullarit të supermarketit.

Mes të tjerash, për shkak të koronavirusit, Nada nuk ishte e pranishme as në funeralin e nënës së saj dhe dasmën e vajzës.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Entertainment

Humbi gruan nga COVID-19, kolegët gjermanë ndihmojnë shqiptarin dhe foshnjën e porsalindur

Published

on

Një shqiptar i Kosovës i cili jeton në Gjermani humbi gruan e infektuar me Covid vetëm pak pas lindjes.

30 vjeçari pas humbjes së bashkëshortes u gjend i vetëm me një foshnjë të sapolindur por fati deshi që kolegët e tij në kompaninë Odenwäller nga Butterstadt të mos e braktisin dhe ti qëndrojnë sa më pranë për të kaluar këtë situatë të vështirë.

Kolegët kanë filluar një fushatë ndihme për babain e ri i mbetur i vetëm me djalin e tij të sapolindur.

Mediat gjermane bëjnë me dije se fatkeqësia për familjen shqiptare nisi pas infektimit të dy prindërve të foshnjës me Covid, ku gruaja ishte në muajin e 7 të shtatzanisë.

Përkeqësimi i gjendjes së nënës bëri që mjekët të ndërhyjnë dhe të sjellin në jetë foshnjën. Djali peshonte vetëm 980 gramë në lindje, dhe pas prerjes cezariane, nëna e re vihet në koma artificiale në mënyrë që ajo të vazhdojë të furnizohet me oksigjen.

Por, pavarësisht kujdesit të mirë mjekësor në Spitalin Universitar të Frankfurtit, gjendja e saj po përkeqësohej dukshëm duke humbur betejën.

Continue Reading

Entertainment

Vetura luksoze që askush nuk e dëshironte

Published

on

Ka kaluar saktësisht një çerek shekulli nga prezantimi i makinës së fundit të pasagjerëve të markës së famshme nfa Çekia.

Tatra është një emër me një histori të pasur që daton që nga shekulli i 19-të.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ky prodhues çek i makinave luksoze i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit gjerman, dhe më pas periudhës së pasluftës dhe autoriteteve komuniste, për t’iu nënshtruar përfundimisht gjatë tranzicionit në vitet 1990.

Sot është i njohur për prodhimin e kamionëve dhe automjeteve ushtarake.

Ky vit shënon një çerek shekulli që nga premiera e makinës së fundit të pasagjerëve që mban emërtimin Tatra. Ai është një model 700, bazuar në paraardhësin e tij, Tatra 613.

Kjo veturë është bërë për vetëm tre vjet, deri në vitin 1999, dhe në atë periudhë u prodhuan më pak se 100 kopje. Mundësohej nga një motor me benzinë ​​V8.

 

Continue Reading

Entertainment

Insekti nga Kosova bëhet lajm në botë

Published

on

Zbulimi i insektit “Potamophylax coronavirus” në Kosovë është bërë lajm botëror.

Pak ditë pasi profesori i shkencave në degën e biologjisë, Halil Ibrahimi, njoftoi për zbulimin dhe u shpreh se ky insekt jeton vetëm në Bjeshkët e Nemuna, për të ka shkruar edhe mediumi i njohur për zbulime shkencore “Phys.org”.

Duke iu referuar publikimit në revistën prestigjioze “Boidiversity Data Journal”, kjo faqe ka shkruar se pas analizave molekulare dhe morfologjike ishte kuptuar se është specie në të cilën shkenca s’kishte pasur qasje më herët.

Continue Reading

Trending