Connect with us

Maqedoni

Rastet e shumta me Covid-19, në funksion spitali modular

Published

on


Në Klinikën për Sëmundje Infektive në Shkup nuk ka më vend për pacientë të ri me Covid 19. Higjienistët dhe stafi teknik që një ditë më parë përgatisin spitalin modular lidhur me klinikën në fjalë. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe thotë se situata është nën kontroll, ndërsa në ndihmë kanë ardhur edhe mjekë të klinikave të tjera.

 U gjet numër i mjaftueshëm mjekësh – specialistë, internistë, si nga Klinika e Pulmonologjisë ashtu edhe nga spitali “8 Shtatori”, ku ne nuk duam të ngarkojmë në mënyrë shtesë kapacitetin në mënyrë që klinikat e tjera të mos ndalen së punuari. Mjekë – specialistë, infermierë nga të gjitha këto institucione janë tashmë në dispozicion, janë fizikisht në spitalin modular. Ekziston një sasi e mjaftueshme e pajisjeve dhe materialeve shpenzuese, kështu që kapaciteti prej 72 shtretërish është i disponueshëm.”-pohoi Venko Filipçe – Ministër i Shëndetësisë.

Po mbushen edhe spitalet e qyteteve të tjera. Pacientë nga Prilepi dërgohen në Manastir kurse nga Strumica dhe Kumanova në Shkup. Në spitalin “8 Shtatori” mbetet kapaciteti prej 50 pacientë. Filipçe apelon që të respektohen masat. Deri të martën, qeveria duhet t’i votojë rekomandimet për mbajtjen e detyrueshme të maskës në ambiente të hapura si dhe ndalimin e grupimit nëpër shtëpi. Ndërkohë Zaev paralajmëroi vjeshtë të pasigurt.

Të nderuar, bota po pret vjeshtë të pasigurt, në të cilën do të përballemi me shumë sfida. Lufta kundër pandemisë vazhdon dhe do të ashpërsohet. Ky duhet të jetë misioni ynë i parë pas zgjimit, derisa ta fitojmë këtë betejë me këtë armik të padukshëm. Por, sikur bota, edhe ne do të ballafaqohemi me të vetëm nëse jemi të bashkuar dhe i respektojmë masat”-tha Zoran Zaev- kryeministër i RMV.

Ndërkohë edhe përkundër rasteve të shumta, ahengjet nuk ndalen. Inspektorati Shtetëror i Tregut vetëm nga kontrollet e kryera një ditë më parë paralajmëroi gjithsej 12 kallëzime penale për mosrespektim të protokolleve shëndetësore në objektet gastronomike në Shkup, Ohër, Manastir dhe Kërçovë.

ALSAT

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending