Connect with us

Sport

Raif Musa – garues dhe trajner në Gjeneratën e Republikës – Bota Sot

Published

on

Sportet luftarake si të gjitha sportet tjera në Kosovë, u ballafaquan me  telashe të mëdha në vitet e 90-ta (1991-1999), duke u përballur me dhunën e shfrenuar të regjimit kriminal serb.

Sportistët shqiptarë, u bashkuan në një front të përbashkët, duke i organizuar garat e Republikës së Kosovës dhe ju thonë një herë e përgjithmonë jo garave me klubet ish jugosllave dhe të Serbisë.

Raif Musa i takon Gjeneratës së Republikës. Ai ka qenë sportist i dyfishtë dhe i suksesshëm, në karate dhe kick-boks, pas vitit 1995 edhe trajner. 

Musa si mijëra sportistë të tjerë, kontribuan me të gjitha mundësitë që kishin, për të mbajtur gjallë sportin. 
Ai nuk u ndal asnjëherë dhe as që e çante kokën për kërcënimet që i vinin nga milicia serbe. 

Musa me vetëmohim të pashoq, me shumë shokë garuan me sukses në garat e Republikës. Musa ndihet krenar që aq sa pati mundësi, dha kontribut në kohërat më të rënda, po ashtu duke i rezistuan okupatorit serb.

Po ashtu ka qenë edhe sekretar i lidhjes së karatesë në Ferizaj në kuadër të lidhjes së sporteve të pavarura. Njeri i palodhshëm dhe vazhdimisht ishte halë në sy për regjimin serb.

Sot punon si trajner me karateistë dhe është krenar me brezin që ka, aq me tepër që garojnë në garat e ndryshme zyrtare ndërkombëtare.

Alsat

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ronaldo pritet të rinovojë me Juventusin deri në vitin 2023

Published

on

Juventusi thuhet se është i përgatitur të rinovojë me Cristiano Ronaldon dhe ylli portugez mund të nënshkruajë një kontratë të re të vlefshme deri në qershor të vitit 2023.

Ronaldo mbush 36 vjeç nesër (e premte) dhe gazeta Tuttosport pretendon se ndihet gjithnjë e më shumë në qendër të ekipit të trajnerit Andrea Pirlo.

Hipoteza e një zgjatje të kontratës merr formë, pasi sulmuesi i Bianconerëve ka shënuar 22 gola në 23 ndeshje konkurruese këtë sezon.

Zonja e Vjetër është në epërsi 2-1 pas ndeshjes së parë kundër Interit në Coppa Italia, për t’u përballur me FC Porto në 16-tën e fundit të Ligës së Kampionëve dhe aktualisht shtatë pikë prapa liderit të Ligës Milan me një lojë në dorë.

Marrëveshja aktuale e Ronaldos skadon në qershor të 2022, por veterani thuhet se ka qenë mjaft i rëndësishëm për t’u shpërblyer me një marrëveshje të re me klubin Torino.

Ndryshe, Ronaldo u transferua te Juventusi në verën e vitit 2018 për 100 milionë euro, ndërsa deri më tani ka shënuar 87 gola në 112 paraqitje.

Alsat

Continue Reading

Sport

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga

Published

on

Barça u kualifikua në shtesë, Koeman: E pabesueshme, me këtë karakter edhe në La Liga – Iliria News Agency

Alsat

Continue Reading

Sport

Bardhi me Levanten kualifikohen në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit

Published

on

Enis Bardhi me skuadrën e tij Levanten janë kualifikuar në gjysmëfinale të Kupës së Mbretit, pasi sonte pas 120 minutave lojë arritën të eliminojnë Viljarealin me rezultat minimal 1:0.

Koha e rregullt u mbyll me barazim pa gola, ndërsa u deshën plus më shumë 30 minuta shtesë që Levante të gjejë golin e fitores dhe të kualifikimit përmes Roxherit.

Reprezentuesi i Maqedonisë së Veriut e nisi ndeshjen nga fillimi dhe luajti për plot 120 minuta.

Alsat

Continue Reading

Trending