Connect with us

Maqedoni

Qeveria vendosi heqjen e testit PCR për rajonin

Published

on


Nga 12 tetori hyrja në Maqedoninë e Veriut lejohet pa PCR test negativ. Vendimi i fundit i Qeverisë heq kushtin për qytetarët nga Kosova, Mali i Zi, Bosnjë-Hercegovina dhe Serbia, të cilët deri tani për shkak të pandemisë obligoheshin të kenë test negativ jo më të vjetër se 72 orë.

Qeveria:
“Vendimi është marrë me qëllim lehtësimin e nevojave të domosdoshme të qytetarëve. Qeveria bën apel që udhëtimet të realizohen sa më pak, ekskluzivisht për nevoja të rëndësishme dhe duke respektuar në maksimum masat e nevojshme mbrojtëse kundër Kovid-19”

Këtë vendim organi ekzekutiv e mori pas rekomandimit të Komisionit për Sëmundje Infektive i cili në seancën e të hënës ka konstatuar se pasqyra epidemiologjike në rajon është stabile dhe se lëvizja e lirë nuk është indikacion për ta zgjeruar pandeminë.

Pas vendimit të Qeverisë për heqjen e testit PCR negativ me vendet e rajonit, burime nga Qeveria në Kosovë bëjnë të ditur për Alsat se një vendim i njëjtë pritet në mbledhjen e parë të Qeverisë. Sipas të njëjtave burime, në rast se Qeveria e Kosovës nuk arrijnë të mblidhet në kohë të shpejtë për arsye procedurale, vendimi për lëvizje të lirë pa PCR negativ do të hy në fuqi me automatizëm, që nënkupton me vendim të kryeministrit.

Gjatë javës vendimin për heqjen e testeve PCR negativ pritet ta miratojnë edhe Qeveritë në Mal të Zi, Bosnjë-Hercegovinë dhe Serbi. Për momentin nuk diskutohet për protokolle shtesë, përveç atyre bazike si mbajtja e maskave, distanca fizike dhe larja e duarve.

 

Adrian Kerimi

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending