Connect with us

Maqedoni

“Qeveria diskriminon komunat e opozitës” – Alsat

Published

on

Vendimi i Qeverisë që për të tretën herë, nga buxheti i shtetit, tu ndaj mjete vetëm disa komunave dhe atë të udhëhequra nga funksionar të LSDM dhe BDI, nga opozita vlerësohet si ndërhyrje e pushtetit në qendror në atë lokal, në prag të zgjedhjeve lokale. Sipas kryetarit të komunës së Gostivarit, Arben Taravari, me këtë veprim Qeveria, do të mbulojë dështimet e kryetarëve të komunave, të cilët me vite premtojnë por nuk kanë realizuar asgjë.

Mundohen që ti ndihmojnë dhe që në zgjedhjet e ardhshme të arsyetohen se ja edhe kryetarët e komunave të LSDM-së dhe BDI-së bënë nga ndonjë projekt prej atyre që i kishin paraparë në programet e tyre”-tha Arben Taravari, kryetar i Gostivarit.

Qeveria, Komunës së Tetovës i ndau mjete për dy projekte kapitale. Për sistemin e ujësjellësit në Reçicë të Madhe, por edhe për rrugën “Bllagoja Toska” i cili premtohet për më shumë se dy mandate. Këshilltarët e opozitës në këtë komunë, dyshojnë se këto para do të përdoren për qëllimet për të cilat janë ndarë nga Qeveria.

Është premtuar që në mandatin e parë, nuk është realizuar, është premtuar në mandatin e dytë dhe tani vijnë në vitin e fundit përsëri me para të qeverisë e njëjta të realizohet. Aty ka vetëm 16 lëndë në të cilën duhet të bëhet eksproprijimi i tokave dhe i shtëpive që të realizohet. Ne shpresojmë një gjë e tillë të ndodhë edhe pse nuk besojmë..”-tha Arif Selami, këshilltar i opozitës në Tetovë.

Ndërsa nga VMRO-DPMNE, thonë se Qeveria aktuale punon vetëm për interesat personale dhe vazhdimisht e humb legjitimitetin të menaxhojë me shtetin.

Nuk ka hap i cili ka legjitimitet nga Qeveria e udhëhequr nga Zoran Zaev, as në lidhje me vetëqeverisjen lokale, as në lidhje me çfarëdo qoftë zgjidhje që do ta sjellë Zoran Zaev dhe Qeveria e tij, më tepër nuk kanë legjitimitet”-tha Naum Stoillkovski, VMRO-DPMNE.

Ditë më parë Qeveria vendosi që 74.5 milonë denarë tu ndajë disa komunave për të realizuar projekte kapitale. Megjithatë në këtë listë nuk është asnjë nga komunat e udhëhequra nga partitë e opozitës.

Mefail Ismaili

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending