Connect with us

Maqedoni

Qentë endacak “pushtojnë” Tetovën

Published

on


Qentë endacakë javën e fundit janë shtuar tejmase në qytetin e Tetovës. Raste të këtilla nëpër trotuaret tona ka shumë. Më të rrezikuar janë fëmijët e vegjël që herët në mëngjes duhet të frekuentojnë shkollat. Banorët e Tetovës thonë se shpesh ndodh që të sulmohen nga qentë endacakë”.

Qen ka shumë. Ka ndodhur vet e kam pa një grua duke e sulmuar mu aty. Mezi e kam shpëtuar, më shumë se 15 ishin. Po të jesh natën jasht ose fëmijët po nuk patën njerëz rrezikojnë”.

Na pengon tepër shumë kjo situatw, sidomos edhe rruga nuk është si duhet deri sa të arrijmë tek shkolla, patjetër duhet bë diçka.  Në mëngjes sidomos kur e dërgoj vajzën në shkollë ka shumë, mblidhen këtu afër koshave për plehra”.

Kemi frikë shumë normal. Kemi frikë për këtë që thoni për fëmijët”.

Zgjidhje për këtë problem nuk ka, derisa shteti të angazhohet, thonë veterinerët që merren me përkujdesjen e qenve. Komunat lëshojnë para për trajtimin e rreth 100 qenve endacakë, ndërsa në Pollog, ka më se 1500 të tillë e që shtohen dita ditës.

Kjo për tu realizuar në gjithë shtetin, duhet Qeveria të ndaj fond të posaçëm dhe jo vetëm komunat sepse, nëse punon komuna e Tetovës dhe nuk punon e Shkupit e Zhelinës apo e Bogovinës sa të duash puno efekti është ky që është. Arritëm ta minimizojmë numrin por tash e shohim se është mbushur plot, se dimë çka ndodh”.

Bashkim Sulejmani

Maqedoni

Me 23 shkurt aktgjykimi për rastin “Monstra” – Alsat

Published

on

Aktgjykimi për rastin “Montsra” është caktuar për me 23 shkurt, transmeton Alsat. Sot në gjykimin për rastin “Monstra” pala mbrojtëse paraqiti fjalët përfundimtare. Mbrojtja e të akuzuarve përsëriti qëndrimin se rasti është i montuar dhe se të akuzuarit nuk janë autorët e vërtetë të vrasjes së pesëfishtë në Liqenin e Smillkovës. Avokatët e viktimave nga ana tjetër kërkuan dënim maksimal për të akuzuarit, pasi siç thanë u dëshmuan veprat penale.


Continue Reading

Maqedoni

20 viktima dhe 350 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit – Alsat

Published

on

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 2 291 testime të dyshuara për Covid-19 dhe prej tyre 350 kanë rezultuar pozitivë me Koronavirus, ose 15% e testeve të bëra. Po ashtu në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë edhe 20 pacientë të tjerë, ndërsa janë shëruar 266 persona.

Continue Reading

Maqedoni

Ekspertët: Vodno të mbrohet me ligj të posaçëm, nuk mjafton shpallja si zonë e mbrojtur – Alsat

Published

on

Profesorët e Fakultetit të Pylltarisë nuk pajtohen që Vodno të shpallet zonë e mbrojtur. Kërkojnë shkallë më të lartë të mbrojtjes duke miratuar ligj të veçantë për Vodnon, përgatitjen e një plani hapësinor për malin, plan për menaxhim, me të cilin mali do ta mbrojë Shkupin.

Vodno duhet të mbrohet e jo të jetë zonë e mbrojtur. Për shkak se, funksioni kryesor i Vodnos është siguria, mbrojtja nga reshjet dhe vërshimet – deklaroi Makedonka Stojanovska- profesoreshë universitare.

Të kemi tampon sigurie afër kufirit me Planin e Përgjithshëm Urbanistik që të mbrohet në mënyrë rigoroze, çdo veprimtari e paligjshme atje të dënohet ekskluzivisht vetëm me burg, që të parandalohet kapadaillëku. E dimë që Vodno mbrohet nga ligji i miratuar në vitin 2004. Pastaj, është zonë e sigurisë, zonë për ta mbrojtur qytetin nga vërshimet. Është një zonë shumë e rëndësishme – u shpreh Ivan Blinkov- profesor universitar.

Organizatat joqeveritare gjithashtu kërkojnë që Vodno të mos shpallet zonë e mbrojtur, duke argumentuar se mali nuk do ta ketë mbrojtjen e nevojshme.

Në mënyrë që të shmangen ngjarjet si përmbytja e vitit 1952, të mos ndodhë rastësisht përsëri sikur që ndodhi në Stajkovcë në vitin 2016, tani në Vodno, në kohë të ndryshimit të klimës në të cilën jetojmë sot, ku shirat e rrëmbyeshëm do të jenë shumë më të shpeshta dhe intensive, ne nuk duhet të lejojmë vendim të tillë tani ku mbrojtja e vetme e Vodno do të jetë biodiversiteti – tha Tatjana Stojanovska, “E dua Vodnon”.

Sipas planit për të mbrojtur biodiversitetin, një pjesë e Vodnos duhet të menaxhohet nga qyteti i Shkupit.

Sa më shpejt të jetë e mundur, pas shpalljes, do të vendoset regjim për mbrojtjen e zonave të përcaktuara. Situata do të monitorohet, do të zhvillohet një plan menaxhimi kurse ne do të vazhdojmë të rrisim ndërgjegjësimin e publikut – deklaroi Nikolla Naumoski- shef kabineti në Qytetin e Shkupit.

Të gjitha këto qëndrime të ekspertëve janë shprehur në debatin publik të organizuar nga Ministria e Mjedisit mbi propozimin për të shpallur Vodnon zonë të mbrojtur.

Igor Stefanovski


Continue Reading

Trending