Connect with us

Entertainment

Punëtorit të ndërtimit i futet shufra metalike 20 metërshe në kokë! PAMJE

Published

on

Burri 24-vjeçar nga Jharkhand, India lindore, nuk kishte kohë të reagonte pasi ngriti kokën dhe pa shtyllën metalike duke u përplasur drejt tij para se të shpërthente në kokë. Punëtorët thanë se shufra metalike papritmas u lëshua para se të binte më 31 korrik. Personi i paidentifikuar u dërgua me urgjencë në Spitalin Flores, Ghaziabad, në veri të Indisë, ku fotografitë dhe rrezet X zbuluan tmerrin e plotë të plagëve të tij.
Imazhet tregojnë burrin të shtrirë në një shtrat spitalor të lidhur me shtyllë pasi pjesa më e madhe e tij ishte prerë nga kolegët e tij të ndërtimit.

Mjekët kryen një operacion urgjent katër orësh i cili i pa ata të hiqnin gjysmën e kafkës së viktimës për të parandaluar dëmtimin e mëtejshëm të trurit të tij.
Neurokirurgu Dr Abhinav Gupta tha se punëtori i ndërtimit do të kishte një normë mbijetese 90% pas operacionit të suksesshëm. Por ai shtoi se do të kishte nevojë për një operacion të mëtejshëm për të vënë në vend fragmentin e kafkës në muajt e ardhshëm.

 

Mjekët thanë se burri tani po merr frymë pa ndihmë dhe ka qenë në gjendje të hapë sytë. Ata shtuan se pacienti do të kishte nevojë për fizioterapi dhe rehabilitim në të ardhmen si rezultat i dëmtimeve të tij. Por një burim lokal tha: “Ana e tij e majtë tani është paralizuar pas operacionit.”